Իրավիճակի լիցքաթափումը հնարավոր է միայն տարածաշրջանից ԱՄՆ հեռանալուց հետո։ Այս մասին ասել է Իրանի պաշտպանության նախարար Ամիր Խաթամին ճապոնացի գործընկերոջ՝ Տարո Կյոնոյի հետ հեռախոսազրույցում, տեղեկացնում է Mehr-ը։
Խաթամին իրանցի բարձրաստիճան զինվորական, գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանությունը երրորդ երկրի տարածքում անվանել է աննախադեպ հանցագործություն՝ ավելացնելով, որ «համաձայն ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի բանաձեւի՝ ԱՄՆ գործողությունները պետական ահաբեկչության օրինակ են»։
Նա ամերիկացիների ներկայությունը անվանել է տարածաշրջանում լարվածության եւ անկայունության գլխավոր պատճառ։ «Տարածաշրջանում լիցքաթափման եւ անվտանգության ու կայունության ապահովման համար մենք պետք է որքան հնարավոր է շուտ վերջ դնենք ԱՄՆ օկուպացիային եւ միջամտությանը»,- նշել է նա։
Խաթամին նաեւ կոչ է արել անկախ եւ ազատ պետություններին դատապարտել ԱՄՆ կառավարության ահաբեկչական գործողությունը։
Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարն, իր կողմից, հայտարարել է, որ իր երկիրը պատրաստ է ջանքեր գործադրել տարածաշրջանում լիցքաթափման, խաղաղության եւ կայունության համար։

De-escalation of the situation is possible only after the US leaves the region, said Iranian Minister of Defense Amir Hatami during a phone talk with his Japanese counterpart Taro Kono.
Hatami said the killing of senior Iranian general Qasem Soleimani in a third country an unprecedented crime, adding that according to a UN Security Council resolution, US actions are an example of state terrorism, Mehr reported.
He called the presence of Americans the main cause of tension and instability in the region.
According to him, "in order to de-escalate and establish security and stability in the region, we must end the occupation and intervention of the US as soon as possible."
Hatami also called on all independent and free states to condemn the terrorist act of the US government.
Taro Kono, in his turn, said that his country was ready to make efforts for de-escalation, peace and stability in the region.