«Դալմա Գարդեն Մոլ» առեւտրի կենտրոնում տեղի ունեցած ցնցումների հիմնական պատճառ է դիտարկվում օդափոխման համակարգը: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում տեղեկացրեց ԱԻՆ Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության տնօրենի պաշտոնակատար Սոս Մարգարյանը:
«Այս պահին տարբեր գործիքներով, շենքերի սեյսմակայնության վարչության աշխատակիցները փորձում են համոզվել, որ այդ ամբողջ վիբրացիան գալիս է հիմնականում օդորակիչների համակարգից, որը տեղադրված է տանիքի տարբեր մասերում»,- ասաց Մարգարյանը։
Նա ասաց, հնարավոր է, որ օդորակիչներն ունեն մաշվածության խնդիր.
«Մենք ղեկավարությունից խնդրել ենք տեխնիկաների անձնագրերը։ Պետք է հաշվարկենք հզորությունը, աշխատելու հաճախականությունները։ Վարկածներից մեկն այն էր, եթե մաշվածություն ունի, հնարավոր է, որ որոշ ժամանակ հետո էլ մյուս թեւը մաշվածություն ունենա, եւ դա էլ կարող է վիբրացիա առաջացնել։ Բոլոս ունենք տանը կենցաղային տեխնիկա, օրինակ՝ լվացքի մեքենան, կա վիբրացիան եւ դրա մյուս տեսակն էլ հնարավոր է, որ դա է»։
Հիշեցնենք, որ երեկ՝ հունվարի 9-ին, «Դալմա Գարդեն մոլում» շուրջ 30 րոպե տեղային ցնցումներ էին արձանագրվել: Քաղաքացիները տարհանվել էին առեւտրի կենտրոնից։ ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության աշխատակիցները կատարում էին շենքի եւ հարակից տարածքների զննում՝ ցնցումների պատճառը պարզելու նպատակով:

YEREVAN. – The ventilation system is considered the main reason for the shocks at Dalma Garden Mall in Yerevan. Sos Margaryan, Acting Director of the Seismic Protection Territorial Service of the Ministry of Emergency Situations of Armenia, said this in a conversation with journalists.
"The staff of the Department of Seismic Protection of Buildings is trying to make sure that all this vibration comes mainly from the air conditioning system, which is installed on different parts of the roof," Margaryan said.
He said these air conditioners may have been worn-out.
"One of the theories was that," he added. "If it has wear and tear, the other wing may also wear out after a while, and it may also cause vibration."
Yesterday there were about 30 minutes of local shocks at Dalma Garden Mall, and people inside were evacuated from the mall. The Ministry of Emergency Situations’ workers inspected the building and surrounding areas to determine the cause of these shocks.