Ցուցարարները մտադիր են մնալ Աբխազիայի նախագահի աշխատակազմի շենքի առջեւ այնքան ժամանակ, մինչեւ որ չընդունվի որոշում պետության նոր ղեկավարի ընտրության մասին, ուրբաթ ՏԱՍՍ-ին տեղեկացրել է հանրահավաքի կազմակերպիչներից Ախրա Ավիձբան։
«Ես անձամբ ցանկանում եմ պարզություն տեսնել նոր ընտրությունների հարցում, եւ ժողովուրդն է դա ուզում։ Մենք բոլորս եկել ենք այդ մտադրությամբ։ Մենք կավարտենք (հանրահավաքը), երբ խելամտությունը կգերիշխի հավակնությունների նկատմամբ։ Երբ կնշանակվեն նոր ընտրություններ, մենք կթողնենք շենքը»,- ասել է զրուցակիցը։
Ավիձբան ճշտել է, որ բողոքի մասնակիցները դեմ են կոնֆլիկտի լուծման ուժային տարբերակին։ Նրանց գլխավոր պահանջը, նրա խոսքով, այն է, որ գործող նախագահ Ռաուլ Խաջիմբան հետեւի երկրի սահմանադրությանը, այդ թվում եւ ընտրությունների մասով։ Նա պարզաբանել է, որ 2019 թվականի սեպտեմբերին երկրորդ փուլում նախագահի երկու թեկնածուները հավաքել են 50 տոկոսից քիչ ձայներ, իսկ հաղթանակի համար, աբխազական օրենքներով, անհրաժեշտ է 50+1 ձայն։
«Մենք եկել ենք (Խաջիմբայի մոտ), խնդրել ներս մտնել, ուզում էինք բացատրել, որ նա պետք է լինի մեր սահմանադրության, օրինական իշխանության երաշխավորը, եւ պետք է ինքը կամովին նշանակի նոր ընտրություններ, բայց նա դա չարեց։ Դուրս եկան նրա թիկնապահները եւ սկսեցին սադրել, հրել, իսկ մենք ֆուտբոլի գնդակ չենք։ Մենք առանց կռվի սկսեցինք պայքարել, որպեսզի մտնենք շենք եւ հանդիպենք (Աբխազիայի) ղեկավարին։ Տղաներից ոչ մեկը, որոնք շենք էին մտել, չի ասի, թե նրան ինչ-որ մեկը ՆԳՆ-ից կամ հատուկ ծառայություններից հարվածել է, եւ հատուկ ծառայություններն էլ՝ նույն կերպ»,- ասել է զրուցակիցը։ Նրա տվյալներով՝ գործող իշխանությանն աջակցության հանրահավաքին ուրբաթ հավաքվել է մոտ 200-300 մարդ, «նրանց կողմից ագրեսիա չկա»։

Протестующие намерены оставаться на площади перед администрацией президента Абхазии и в здании до тех пор, пока не будет принято решение о новых выборах главы государства, сообщил в пятницу ТАСС один из организаторов митинга Ахра Авидзба.
«Я лично хочу увидеть ясность по новым выборам - и народ этого хочет. Мы все пришли с этим намерением. Мы завершим [митинг], когда благоразумие возобладает над амбициями. Когда будут назначены новые выборы, мы покинем здание», - сказал собеседник.
Авидзба уточнил, что участники протеста выступают против силового способа разрешения конфликта. Главное их требование, по его словам, состоит в том, что действующий президент Рауль Хаджимба должен соблюдать конституцию страны, в том числе и в касающейся выборов части. Он пояснил, что в сентябре 2019 года во втором туре оба кандидата в президенты набрали менее 50% голосов, а для победы, по абхазским законам, необходимо не менее половины и одного голоса.
«Мы пришли к нему [Хаджимбе] попросили к нам выйти - хотели объяснить, что он должен быть гарантом нашей конституции, законной власти и должен сам добровольно назначить новые выборы, но он этого не сделал. Вышла его охрана и начала провоцировать, толкать - а мы не футбольные мячи. Мы без драк начали бороться, чтобы пройти в здание и встретиться с главой [Абхазии]. Ни один из ребят, которые зашли в здание, не скажет, что его кто-то из МВД или спецслужб ударил, и спецслужбы ровно так же», - заявил собеседник. По его данным, на митинг в поддержку действующей власти в пятницу собрались порядка 200-300 человек, «с их стороны агрессии нет».