ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի մամուլի քարտուղար Մորգան Օրթագուսը հայտարարություն է տարածել Թվիթերում, որում կոչ է արել «իրանական ռեժիմին» ներողություն խնդրել Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ռոբերտ Մաքեյրին բերման ենթարկելու համար։
«Իրանական ռեժիմը բերման է ենթարկել Իրանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանին։ Դա Վիեննայի կոնվենցիայի խախտում է, որը ռեժիմի համար առաջին դեպքը չէ։ Մենք կոչ ենք անում ռեժիմին պաշտոնապես ներողություն խնդրել Մեծ Բրիտանիայից իրավունքների խախտման համար եւ հարգել բոլոր դիվանագետների իրավունքները»,-գրել է Օրթագուսը։
Նախօրեին ԶԼՄ-ները հայտնել էին բողոքի ակցիաների մասին, որոնք անցկացվում են Թեհրանի Ամիր Քաբիրի անվան համալսարանի շենքի դիմաց։ «Ցուցարարների շրջանում որոշ արմատական գործողություններ հրահրելու մեջ» ներգրավվածության կասկածանքով մի քանի ժամով բերման էր ենթարկվել բողոքի ցույցին ներկա գտնված Իրանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ռոբերտ Մաքեյրը։
Մի քանի ժամ անց նա ազատ էր արձակցել, սակայն ավելի ուշ պետք է տար բացատրություններ տեղի ունեցածի կապակցությամբ։
Ակցիա անցկացվել է ի նշան բողոքի Թեհրանի մերձակայքում խոցված ուկրաինական ինքնաթիռի փաստով։
Համալսարանի շենքում հավաքվել էին մի խումբ ուսանողներ ուկրաինական ինքնաթիռի կործանման կապակցությամբ իրենց բողոքը հայտնելու համար, որը խոցվել էր Իրանի ԻՀՊԿ-ի հակաօդային ուժերի հրթիռի միջոցով։
Հիշենենք, որ հունվարի 8-ին Թեհրանում կործանվել է Ուկրաինական միջազգային ավիաուղիներին պատկանող Boeing 737 ուղեւորատար ինքնաթիռը, որում գտնվել է 167 ուղեւոր ու անձնակազմի 9 անդամ, այդ թվում՝ ավելի քան 30 օտարերկրյա եւ 11 Ուկրաինայի քաղաքացի։ Նրանք բոլորը զոհվել են։
Իրանի Ռազմաօդային ուժերի գլխավոր շտաբը խոստովանել է, որ ուկրաինական ուղեւորատար ինքնաթիռը խոցվել էր Թեհրանի մերձակայքում «մարդկային սխալի պատճառով»։
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին խորին ցավակցություն է հայտնել ողբերգության կապակցությամբ եւ խոստացել մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկել։

Пресс-секретарь Госдепартамента США Морган Ортагус выступила в Twitter с заявлением, в котором призвала «иранский режим» извиниться за задержание посла Великобритании Роберта Макэйра.
«Иранский режим задержал британского посла в Иране. Это нарушает Венскую конвенцию, нарушением которой режим печально известен. Мы призываем режим официально извиниться перед Великобританией за нарушение его прав и уважать права всех дипломатов», - написала Ортагус.
Накануне СМИ сообщили об акции протеста, проведенной напротив здания Тегеранского университета Амира Кабира. По подозрению в вовлеченности в провоцировании «некоторых радикальных действий среди протестующих» был задержан на несколько часов присутствовавший на акции протеста посол Великобритании в Иране Роберт Макэйр.
Он был освобожден несколько часов спустя, но позже явится, чтобы дать объяснения в связи со случившимся.
Акция прошла в знак протеста по факту сбитого украинского самолета под Тегераном.
В здании университета собралась группа студентов, чтобы выразить свой протест в связи с крушением украинского самолета, который был сбит ракетой ПВО ВКС КСИР Ирана.
Напомним, что утром 8 января в Тегеране разбился пассажирский самолет Boeing 737, принадлежавший авиакомпании МАУ. В самолете находились 167 пассажиров и 9 членов экипажа. Все они погибли, в их числе более 30 иностранцев, в их числе 11 граждан Украины.
Генштаб ВВС Ирана признал, что украинский пассажирский самолет был сбит близ Тегерана «из-за человеческой ошибки».
Президент Ирана Хасан Роухани выразил глубокое сожаление в связи с трагедией и пообещал привлечь виновных к ответственности.