Իրանի ԱԳ փոխնախարար Աբաս Արաքչին հայտարարել է, որ Մեծ Բրիտանիայի դեսպանը ժամանակավորապես ձերբակալվել էր Իրանում «անօրինական հանրահավաքին» մասնակցելու համար, հաղորդում է Tasnim-ը:
«Նա բերման չէր ենթարկվել, նա ձերբակալվել էր որպես անօրինական հանրահավաքին մասնակցած անհայտ օտարերկրացի: Երբ ոստիկանությունը տեղեկացրել էր ինձ, որ ձերբակալված տղամարդը հայտարարում է, որ նա Միացյալ Թագավորության դեսպանն է, ես ասել եմ, որ դա ԱՆՀՆԱՐ Է: Միայն իմ հեռախոսազրույցից հետո եմ ես ճանաչել նրան եւ շատ զարմացել, որ հենց նա էր: 15 րոպե անց նա ազատ էր արձակվել»,-Արաքչին գրել է թվիթերյան իր միկրոբլոգում:
Այդկերպ Իրանի ԱԳ փոխնախարարը պատասխանել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Դոզեփ Բորելի արձագանքին, որը մտահոգություն էր հայտնել Մեծ Բրիտանիայի դեսպանին «ժամանակավորապես բերման ենթարկելու» առնչությամբ:

Заместитель министра иностранных дел Ирана Аббас Аракчи заявил, что посол Великобритании был временно арестован накануне за участие в «незаконном собрании» в Тегеране, сообщает Tasnim.
«Он был не задержан, а арестован, как неизвестный иностранец на незаконном собрании. Когда полиция проинформировала меня, что арестованный мужчина заявляет, что он посол Соединеннного Королевства, я сказал, что это НЕВОЗМОЖНО!  Лишь после моего телефонного звонка я узнал его и был очень удивлен, что это он. 15 минут спустя он был свободен»,  -написал Аракчи в своем микроблоге в Twitter.
Таким образом заместитель главы МИД Ирана ответил на реакцию главы дипломатии ЕС Дозепа Борреля, выразившего обеспокоенность в связи с «временным задержанием» посла Великобритании.