Իռլանդիայի վարչապետ Լեո Վարադքարը որոշում է կայացրել երկրում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու մասին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում անելով RTE ազգային հեռուստաալիքի եթերում Վարադքարի հայտարարությանը:
«Երկար ժամանակ կողմ էի 2020 թվականի ամռանն ընտրություններն անցկացնելուն, սակայն այժմ խոստովանում են, որ իրավիճակը փոխվել է»,-հայտարարել է Վարադքարը: «Մենք հասել ենք Brexit-ի գործարքին, եւ դա մեծ հաջողություն է, հասել ենք Հյուսիսային Իռլանդիայի տեղի վարչակազմում գործունեության վերականգնմանը,-պարզաբանել է վարչապետը:-Ես որոշում եմ կայացրել արտահերթ ընտրությունների մասին, սակայն օրենքը պարտադրում է ինձ հետեւել որոշակի ընթացակարգի»: Նրա խոսքով՝ ընտրությունների հստակ ամսաթիվը երկրում կորոշվի նախարարների եւ ընդդիմադիր կուսակցությունների ներկայացուցիչների հետ խորհրդակցություններից հետո, որոնք կմեկնարկեն հունվարի 14-ին:
Ավելի վաղ The Sunday Times բրիտանական թերթի իռլանդական կիրակնօրյա թողարկման մեջ նշված էր, որ Վարադքարը մտադիր է հայտարարել ընտրությունների օրվա մասին նախքան խորհրդարանականների՝ արձակուրդից վերադառնալը հունվարի 15-ին, իսկ քվեարկության ամենահավանական ամսաթիվը կլինի  փետրվարի 7-ը: Իշխող «Ֆինե գել» կուսակցության եւ ընդդիմադիր «Ֆիանա ֆոյլ» կուսակցության միջեւ կառավարական համաձայնագիրը գործում է 2016 թվականի մայիսից, իսկ 2018 թվականի հոկտեմբերից կուսակցությունը անցկացրել էր խորհրդակցություններ գործող կառավարման սխեմայի պահպանման առնչությամբ: Իրավիճակը փոխվել էր 2019 թվականի դեկտեմբերին, երբ մի շարք ընդդիմադիր խորհրդարանականներ հրաժարվել էին քվեարկել իշխող կուսակցության օգտին: Ինչպես պարզաբանել է բրիտանական պարբերականը, արտահերթ ընտրությունների միջոցով «Ֆինե գել»-ը հույս ունի խուսափել պարտությունից եւ առավելագույն չափով օգտագործել «Brexit-ի գործոնը» իր էլեկտորալ դիրքերն ամրապնդելու համար:

Премьер-министр Ирландии Лео Варадкар принял решение о проведении досрочных парламентских выборах в стране, сообщает ТАСС со ссылкой на заявление Варадкара в эфире национального телеканала RTE.
«Долгое время я был сторонником проведения выборов летом 2020 года, но сейчас я признаю, что ситуация изменилась», - заявил Варадкар. «Мы достигли сделки по Brexit, и это большой успех, добились восстановления деятельности местной администрации в Северной Ирландии, - пояснил премьер. - Я принял решение о досрочных выборах, но закон обязывает меня следовать определенной процедуре». По его словам, точная дата выборов в стране будет определена после консультаций кабинета министров, намеченных на 14 января, и встречи с представителями оппозиционных партий.
Варадкар также указал, что в ирландском парламенте, где его «правительство меньшинства» опирается на внешнюю поддержку главной оппозиционной партии «Фианна фойл» и голоса независимых депутатов, «арифметика изменилась». На фоне кризиса в системе здравоохранения Ирландии оппозиция намеревается вынести на рассмотрение парламента 5 февраля вопрос о недоверии к министру здравоохранения Саймону Харрису. На вопрос телеканала о том, может ли он позволить проиграть это голосование, Варадкар дал уклончивый ответ.
«У меня пока нет четкой картины распределения голосов. «Фианна фойл» ранее заявляла о своей поддержке, но сейчас у них в партии раскол», - указал премьер.
Ранее ирландский выпуск воскресной британской газеты The Sunday Times со ссылкой на источники в правящей партии «Фине гэл» сообщил, что Варадкар намерен объявить о дате выборов до возвращения депутатов с парламентских каникул 15 января, а наиболее вероятной датой голосования является 7 февраля. Правительственный пакт между правящей «Фине гэл» и оппозиционной «Фианна фойл» существует с мая 2016 года, а с октября 2018 года партии вели консультации по поводу сохранения существующей схемы правления. Ситуация изменилась в декабре 2019 года, когда ряд парламентариев от оппозиции отказались голосовать в поддержку правящей партии. Как пояснило британское издание, с помощью досрочных выборов «Фине гэл» рассчитывает избежать поражения в голосовании по Харрису и максимально использовать «фактор Brexit» для укрепления своих электоральных позиций.