ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Twitter-ի իր միկրոբլոգում մեկնաբանել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի առաջարկը իրանական միջուկային գործարքը Դոնալդ Թրամփի սեփական համաձայնագրով փոխարինելու վերաբերյալ:
«Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը հայտարարել է. «Մենք պետք է իրանական գործարքը փոխարինենք Թրամփի գործարքով»: Ես համաձայն եմ»,- գրել է նա:
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնն ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին կոչ էր արել իրանական միջուկային գործարքը փոխարինել նրա սեփական նոր համաձայնագրով, որ Իսլամական Հանրապետությունը միջուկային զենք չստանա:
«Եթե մենք պատրաստվում ենք դրանից ազատվել, ապա եկեք այն փոխարինենք Թրամփի գործարքով,- ասել է Ջոնսոնը՝ խոսելով Իրանի միջուկային համաձայնագրի մասին: - Դա գերազանց տարբերակ կլիներ»: «Նախագահ Թրամփն, իր իսկ խոստովանությամբ, հոյակապ բանակցող է: Եկեք միասին աշխատենք ԳՀՀԾ-ն փոխարինելու շուրջ եւ դրա փոխարեն Թրամփի գործարքը կնքենք,- ասել է Ջոնսոնը: - Եթե դուք ազատվեք այդ միջուկային գործարքից, ԳՀՀԾ-ից, դա այն է, ինչը ցանկանում է Թրամփը: Ես ուզում եմ մեր ամերիկացի գործընկերներին ասել, որ... այսպես թե այնպես, դուք պետք է թույլ չտաք իրանցիներին միջուկային զենք ստանալ»:
Հիշեցնենք, որ Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան եւ Գերմանիան Իրանին պաշտոնապես մեղադրել են միջուկային գործարքին չհետեւելու մեջ՝ այսպիսով իր պարտավորություններից Թեհրանի հրաժարվելու ֆոնին գործարկելով ԳՀՀԾ իրականացման շրջանակում վեճերի կարգավորման մեխանիզմը:

Президент США Дональд Трамп в своем микроблоге в Twitter прокомментировал предложение премьер-министра Великобритании Бориса Джонсона заменить иранскую ядерную сделку собственным соглашением Дональда Трампа.
«Премьер-министр Великобритании Борис Джонсон заявил: «Мы должны заменить иранскую сделку сделкой Трампа». Я согласен!» - написал он.
Ранее премьер-министр Великобритании Борис Джонсон призвал президента США Дональда Трампа заменить иранскую ядерную сделку его собственным новым соглашением, чтобы Исламская Республика не получила ядерного оружия.
«Если мы собираемся избавиться от него, то давайте заменим его на сделку Трампа, - сказал Джонсон, говоря об иранском ядерном соглашении, известном как Совместный всеобъемлющий план действий (СВПД). - Это был бы отличный вариант».  «Президент Трамп, по его собственному признанию, отличный переговорщик. Давайте вместе работать над заменой СВПД и вместо этого заключим сделку Трампа», - сказал Джонсон. «Если вы избавитесь от этой ядерной сделки, СВПД, это то, чего хочет Трамп. Я хочу сказать нашим американским друзьям, что... так или иначе вы должны не дать иранцам получить ядерное оружие».
Напомним, что Великобритания, Франция и Германия официально обвинили Иран в несоблюдении ядерной сделки, таким образом запустив механизм урегулирования споров в рамках ядерной сделки на фоне отказа Тегерана от своих обязательств.