ԵՄ-ի տեսլականն այն է, որ Արեւելյան գործընկերության երկրներում հակամարտությունները պետք է կարգավորվեն միջազգային նորմերին եւ սկզբունքներին համապատասխան: Այս մասին ասվում է արտաքին քաղաքականության եւ անվտանգության քաղաքականության մասին Եվրախորհրդարանի բանաձեւում, որն ընդունվել է հունվարի 15-ին:
Եվրախորհրդարանը վճռականորեն նշել է «Արեւելյան հարեւանության տարածքներում ձգձգվող հակամարտությունների դեմ միջազգային իրավունքի հիման վրա ակտիվ դիրքորոշում զբաղեցնելու կարեւորությունը»:
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները հերքել են հակամարտությունները կարգավորելու ժամանակ ուժի կամ սպառնալիքի կիրառումն ու կրկին հայտարարել «միջազգային իրավունքին, նորմերին եւ սկզբունքներին համապատասխան Ուկրաինայի եւ Արեւելյան գործընկերության այլ երկրների ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանն ու քաղաքական անկախությանը ԵՄ հակվածության» մասին՝ հակամարտությունից բնակիչներին, ներքին տեղահանվածներին եւ փախստականներին աջակցելու համար:

Видение ЕС заключается в том, что конфликты во всех странах Восточного партнерства должны решаться в соответствии с нормами и принципами международного права. Об этом говорится в резолюции Европарламента о реализации общей внешней политики и политики безопасности, принятой 15 января.
Европейский парламент решительно подчеркнул «важность активной позиции, основанной на международном праве против затяжных конфликтов на территории Восточного соседства».
Депутаты Европарламента отвергли применение силы или угрозу применения силы при разрешении конфликтов и вновь заявили о «приверженности ЕС поддержке суверенитета, территориальной целостности и политической независимости Украины и всех стран Восточного партнерства в пределах международно признанных границ в соответствии с международным правом, нормами и принципами для усиления поддержки пострадавших от конфликта жителей, внутренне перемещенных лиц и беженцев и противодействия попыткам дестабилизации со стороны третьих стран, в частности России».