Բազմիցս բարձրաձայնել ենք, որ ԵԿՄ նախկին նախագահ Մանվել Գրիգորյանի դեպքում խափանման միջոց կալանքի համար հիմքերը բացակայում են։ Այս մասին այսօր՝ հունվարի 15-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Մանվել Գրիգորյանի պաշտպան Լևոն Բաղդասարյանը։
«Դատարանը ըստ էության քննեց և եկավ այն եզրահանգման, որ խափանման միջոց կալանքի հիմքեր չկան, բնականաբար հաշվի առավ նաև հիվանդության հետ կապված փաստերը։ Մենք ակնկալում ենք արդար դատաքննություն, մենք չենք ցանկանում ընտրովի արդարադատություն, այս պահին ցանկանում ենք, որ առողջություն լինի հիվանդին՝ պարոն Գրիգորյանին։ Դրանից հետո եթե ամեն ինչ դրական հունով գնա, կմտնենք դատական պրոցես»,-ասաց նա։
Պաշտպանը, սակայն, շեշտում է՝ այնպես չէ, որ խափանման միջոց կալանքը փոխելու որոշումը ժամանակին կայացված որոշում էր․ «Վաղուց պետք է խափանման միջոց կալանքին անդրադառնար դատարանը, ավելին ոչ միայն Գրիգորյանի գործով, ՀՀ-ում պետք է այդ մշակույթը ձևավորվի, որ կալանքը պատիժ չէ, և եթե բացակայում են կալանքի հիմքերը, անկախ թե ով է այդ անձնավորությունը, նա պետք է լինի ազատության մեջ»։
Բաղդասարյանը ընդգծեց՝ «կալանքի ընթացքում Մանվել Գրիգորյանի հիվանդությունները ոչ միայն ավելացել են, այլ նաև գրանցվել է բացասական դինամիկա, որոշ բժիշկներ նաև բարձրաձայնել են, որ կալանքը խոչընդոտել է ինտենսիվ բուժմանը, դա է պատճառը, որ նա գտնվում է վերակենդանացման բաժնում»։
Պաշտպանը ասաց, որ ստորագրությունը չհեռանալու մասին խափանման միջոցը այս պահին դեռ չեն վիճարկի․
«Կարծում եմ՝ միջնորդության կարիքը չկա, եթե ներսում կա հնարավորոթյուն բուժման, կիրականացվի բուժումը, եթե բժիշկներն արձանագրեն, որ այստեղ հնարավոր չէ, պետք է դուրս գնա, միջնորդությամբ հանդես կգանք»։

In the past, there have been several times when we have stated that there were no grounds for the detention pre-trial measure for former president of the Yerkrapah Union of Volunteer Land Defenders of Armenia Manvel Grigoryan. This is what Manvel Grigoryan’s attorney Levon Baghdasaryan told reporters today.
“The court examined the case on the merits and came to the conclusion that there are no grounds for the detention pre-trial measure, and it obviously took into consideration the facts regarding his disease. We expect to see a fair trial. We don’t want to see selective justice. For now, we want Mr. Grigoryan to be healthy,” he said.
However, the attorney stressed that it’s not like the decision on commuting the pre-trial measure is a timely decision, and it should have been made a long time ago. Baghdasaryan emphasized that Grigoryan has acquired more diseases during detention and that some doctors have said the detention impeded intensive treatment.
Baghdasaryan also said he and the other attorneys won’t appeal the signature to not leave the country as a pre-trial measure for the time being.