Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հուսով է, որ Պեկինի եւ Վաշինգտոնի միջեւ առեւտրային համաձայնագիրը չի հանգեցնի Միացյալ Նահանգների եւ Եվրոպայի միջեւ նոր լարվածության։
«Ես հուսով եմ, որ սա լավ դինամիկա է։ Սակայն ես չէի ուզի, որ չին-ամերիկյան այս մտերմացումը եվրոպական եւ ամերիկյան լարվածության նոր փուլ բացելու առիթ հանդիսանա», լրագրողներին ասել է Մակրոնը, հայտնում է Reuters-ը։
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ-ը եւ Չինաստանը ստորագրել են առեւտրային համաձայանագրի «առաջին փուլը»։ Փաստաթուղթը Սպիտակ տանը ստորագրվել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի եւ ՉԺՀ պետխորհրդի փոխվարչապետ Լի Հյուի կողմից։
Գործարքի հիմքում երկու տարվա ընթացքում ամերիկյան ապրանքների ներկրումը 200 մլրդ դոլարով ավելացնելու Չինաստանի խոստումն է, որպեսզի կրճատվի ԱՄՆ-ի եւ ՉԺՀ-ի առեւտրային բալանսի դեֆիցիտը, որը 420 մլրդ դոլարի իր գագաթնակետին է հասել 2018թ․։
Չինաստանը խոստացել է առաջիկա երկու տարում ԱՄՆ-ից լրացուցիչ 80 մլրդ դոլարի արդյունաբերական ապրանքներ, այդ թվում՝ ավտոմեքենաներ, ավտոպահեստամասեր, ինքնաթիռներ, գյուղատնտեսական տեխնիկա եւ բժշկական սարքավորումներ գնել։

Президент Франции Эммануэль Макрон надеется, что торговое соглашение между Китаем и США не приведет к новой напряженности между Соединенными Штатами и Европой.
«Я надеюсь, что это хорошая динамика. Но я бы не хотел, чтобы это китайско-американское сближение стало поводом для открытия новой главы европейской и американской напряженности», - сказал Макрон журналистам, передает Reuters.
Отметим, что США и Китай подписали «первую фазу» торгового соглашения. Документ был подписан президентом США Дональдом Трампом и вице-премьером Госсовета КНР Ли Хю в Белом доме в Вашингтоне.
В основе сделки - обещание Китая увеличить импорт американских товаров на $200 миллиардов в течение двух лет, чтобы сократить дефицит торгового баланса США с КНР, который достиг пика в $420 миллиардов в 2018 году.
Китай пообещал дополнительно закупить у США промышленные товары на сумму $80 миллиардов в ближайшие два года, включая автомобили, автокомпоненты, самолеты, сельхозтехнику и медицинское оборудование.