Հայաստանում հունվարի 16-ին տեղի է ունեցել տարագրման մեջ գտնվող ադրբեջանցի գրող եւ լրագրող Զեյնալ Իբրահիմովի «35 նամակ որդուս» գրքի շնորհանդեսը։
Հեղինակն իր գրքում նկարագրում է Հեյդար Ալիեւի դերը Ադրբեջանում 1988-1993 թվականների իրադարձություններում՝ սկսած հայ-ադրբեջանական հակամարտության սաղմնավորումից եւ վերջացրած նրա իշխանության գալով։ Գրքում ներկայացված են նաեւ Բաքվում 1990 թվականի հունվարին տեղի ունեցած հայկական ջարդերի տեսարաններ, ինչպես նաեւ բացահայտվում է Խոջալու քաղաքում ողբերգական իրադարձությունների ենթատեքստը։
«Իրավական կամայականության դեմ» հասարակական կազմակերպության գործադիր տնօրեն, Հայաստանի առաջին օմբուդսմեն Լարիսա Ալավերդյանը նշեց, որ հեղինակն իր հարցազրույցում ընդգծել է, որ եղել է ակդ իրադարձությունների ականատեսը։ Ըստ Ալավերդյանի՝ Իբրահիմովը ափսոսանք է հայտնել այն առնչությամբ, որ մինչեւ այժմ ոչ ոք չի ընդունել Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության շարունակումը։
Հիշեցնենք, որ 1990 թվականի հունվարի 13-19-ին Բաքվում տեղի են ունեցել քաղաքի հայ բնակչության զանգվածային ջարդեր, որոնք հանգեցրել են նրա վտարմանը։

В Армении 16 января состоялась презентация книги находящегося в эмиграции азербайджанского писателя и журналиста Зейнала Ибрагимова «35 писем сыну».
Автор в своей книге описывает роль Гейдара Алиева в событиях 1988-1993 годов в Азербайджане, начиная с зарождения армяно-азербайджанского конфликта и заканчивая его приходом к власти. В книге также представлены картины армянских погромов в Баку в январе 1990 года, а также раскрывается подоплека трагических событий в городе Ходжалу.
Исполнительный директор общественной организации «Против правового произвола», первый омбудсмен Армении Лариса Алавердян заметила, что автор в своем интервью подчеркнул, что он сам был свидетелем происходящего. Со слов Алавердян, Ибрагимов выразил сожаление в связи с тем, что до сих пор никто не признал продолжение Геноцида армян в Османской империи.
Напомним, что 13 – 19 января 1990 года в Баку произошли  массовые погромы армянского населения города, приведшие к его изгнанию.