Ի տարբերություն այլ երկրների, այդ թվում նաեւ հետխորհրդային տարածքում՝ Հայաստանում մշակված չեն հանրային մուլտիպլեքսի ստանդարտները: Այս մասին հունվարի 16-ին «Օրենսդրական փոփոխություններ տեսալսողական մեդիածառայությունների ոլորտում» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ ասաց Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը:
Ընդ որում, նրա կարծիքով, ծրագրերի 50-70%-ը պետք է լինի հայերենով եւ մինչեւ 40%-ը՝ տեղական արտադրության, ինչը, Հակոբյանի կարծիքով, կօգնի սահմանափակել անորակ կոնտենտը:
Նա նաեւ հայտնեց, որ հանրապետությունում մալուխային հեռարձակումն ընդգրկում է տնային տնտեսությունների 35-40%-ը: Միեւնույն ժամանակ, նրա խոսքով, մալուխային ցանցերի գործունեության սկզբունքները պետք է փոխվեն, քանի որ դրանք «անհեթեթ են, եւ դրանք անհնար է կարգավորել»:
Նշենք, որ այժմ մասնավոր հեռուստաընկերությունները պարտավոր են հայերեն լեզվով ծրագրերով ապահովել եթերի 55%-ը: Դրանցից որոշները ֆիլմեր են ցուցադրում ռուսերենով: Քննարկումների փուլում գտնվող օրինագիծը ենթադրում է հայերենով եթերի նվազագույն շեմի ավելացում մինչեւ 65%: Հայաստանի հեռուստատեսությունն ԱՊՀ տարածքում միակն է, որը հեռարձակման ցանցում չունի ռուսերեն լեզվով ծրագրեր, այդ թվում՝ տեղեկատվական: Տվյալ իրավիճակ է ստեղծվել շատ տարիներ առաջ նախկին իշխանությունների օրոք:

Unlike other countries, including those in the post-Soviet territory, Armenia hasn’t developed standards for a public multiplex. This is what Chairman of the National Commission on Television and Radio of Armenia Tigran Hakobyan said during parliamentary hearings over amendments to the law on audio-visual media services today.
Moreover, according to him, 50-70% of TV and radio shows need to be in Armenian and up to 40% need to be locally produced shows, something that he believes will help restrict low-quality content.
Currently, private television companies are obliged to make sure 55% of airtime consists of TV shows in Armenian. Some television companies broadcast films in Russian. The bill under consideration implies increase of the minimum threshold for airtime in Armenian up to 65%. Television stations in Armenia are the stations in the CIS territory that don’t have Russian-language shows in the broadcasting network, including news programs.