Ի տարբերություն այլ երկրների, այդ թվում նաեւ հետխորհրդային տարածքում՝ Հայաստանում մշակված չեն հանրային մուլտիպլեքսի ստանդարտները: Այս մասին հունվարի 16-ին «Օրենսդրական փոփոխություններ տեսալսողական մեդիածառայությունների ոլորտում» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ ասաց Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը:
Ընդ որում, նրա կարծիքով, ծրագրերի 50-70%-ը պետք է լինի հայերենով եւ մինչեւ 40%-ը՝ տեղական արտադրության, ինչը, Հակոբյանի կարծիքով, կօգնի սահմանափակել անորակ կոնտենտը:
Նա նաեւ հայտնեց, որ հանրապետությունում մալուխային հեռարձակումն ընդգրկում է տնային տնտեսությունների 35-40%-ը: Միեւնույն ժամանակ, նրա խոսքով, մալուխային ցանցերի գործունեության սկզբունքները պետք է փոխվեն, քանի որ դրանք «անհեթեթ են, եւ դրանք անհնար է կարգավորել»:
Նշենք, որ այժմ մասնավոր հեռուստաընկերությունները պարտավոր են հայերեն լեզվով ծրագրերով ապահովել եթերի 55%-ը: Դրանցից որոշները ֆիլմեր են ցուցադրում ռուսերենով: Քննարկումների փուլում գտնվող օրինագիծը ենթադրում է հայերենով եթերի նվազագույն շեմի ավելացում մինչեւ 65%: Հայաստանի հեռուստատեսությունն ԱՊՀ տարածքում միակն է, որը հեռարձակման ցանցում չունի ռուսերեն լեզվով ծրագրեր, այդ թվում՝ տեղեկատվական: Տվյալ իրավիճակ է ստեղծվել շատ տարիներ առաջ նախկին իշխանությունների օրոք:

В Армении, в отличие от других стран, в том числе постсоветского пространства, не разработаны стандарты общественного мультиплекса. Об этом в ходе парламентских слушаний на тему «Законодательные поправки в сфере аудиовизуальных медиауслуг» заявил 16 января председатель Национальной комиссии по телевидению и радио Тигран Акопян.
При этом, по его мнению, 50-70% программ должны быть на армянском языке и до 40% – местного производства, что, как считает Акопян, поможет ограничить некачественный контент.
Он также сообщил, что в республике кабельное вещание охватывает 35-40% домашних хозяйств. Между тем, по его словам, принципы деятельности кабельных сетей должны быть изменены, поскольку они, как он выразился, абсурдны, и их невозможно регулировать.
Отметим, что сейчас частные телекомпании обязаны заполнять передачами на армянском языке 55% эфира. Некоторые из них показывают фильмы на русском языке, передач на нем в эфире нет. Находящийся на стадии обсуждений законопроект предполагает увеличение минимальной планки эфира на армянском до 65%. Общественное телевидение Армении на территории СНГ является единственным, не имеющим в сетке вещания программ на русском языке, в том числе информационных. Данная ситуация сложилась еще при прежних властях много лет назад.