Ադրբեջանում սկսվում է նախընտրական քարոզչությունը՝ կապված Միլի Մեջլիսի արտահերթ ընտրությունների հետ։
Ինչպես հայտնում է АPА-ն, երկրի ընտրական օրենսգրքի 75 հոդվածի համաձայն, գրանցված թեկնածուների, նրանց լիազորված եւ վստահված անձանց, քաղաքական կուսակցությունների կողմից նախընտրական քարոզչության անցկացումը պետք է սկսվի քվեարկությունից 23 օր առաջ եւ դադարեցվի քվեարկությունից 24 ժամ առաջ։
Ըստ օրացուցային պլանի, նախընտրական քարոզչությունը կսկսվի 2020թ․ հունվարի 17-ին եւ կավարտվի 2020թ․ փետրվարի 8-ին, ժամը 08։00։
Նշենք, որ Ադրբեջանի նախագահի 2019թ․ դեկտեմբերի 5-ի հրամանագրով Միլի Մեջլիսդի արտահերթ ընտրությունները նշանակված են 2020թ․ փետրվարի 9-ին։ Ավելի վաղ խորհրդարանն արձակվել էր իշխող «Ենի Ադրբեջան» կուսակցության նախաձեռնությամբ։

В Азербайджане начинается предвыборная агитация в связи с внеочередными выборами в Милли Меджлис.
Как сообщает АПА, согласно статье 75 Избирательного кодекса, проведение предвыборной агитации зарегистрированными кандидатами, их уполномоченными представителями и доверенными лицами, политическими партиями, чьи кандидаты зарегистрированы, блоками политических партий, их уполномоченными представителями и доверенными лицами должно быть начато за 23 дня до дня голосования и прекращено за 24 часа до начала голосования.
Согласно календарному плану, предвыборная агитация в связи с внеочередными выборами в Милли Меджлис начинается 17 января 2020 года, а завершится в 8.00 часов 8 февраля 2020 года.
Отметим, что распоряжением президента Азербайджанской Республики от 5 декабря 2019 года внеочередные выборы в Милли Меджлис назначены на воскресенье, 9 февраля 2020 года. Ранее парламент был распущен по инициативе правящей партии «Ени Азербайджан».