Hetq.am–ը գրում է. «Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին տնօրեն Գեորգի Կուտոյանի կենսագրությունը hy.wikipedia.org կայքում խմբագրվել է։ Այս մասին տեղեկանում ենք «Վիքիպեդիայի» խմբագրումների պատմությունների
Գեորգի Կուտոյանի մահվան մասին լուրն ամենաթարմ խմբագրումն է, որը կատարվել է hy.wikipedia.org-ում զետեղված Կուտոյանի կենսագրականում։ Ստորև ներկայացնում ենք փոփոխությունների ժամանակագրությունը և փոփոխված-խմբագրված տեղեկությունը։
ԱԱԾ նախկին տնօրենի մահվանը նախորդող օրը՝ 2020 թվականի հունվարի 16-ին, ջնջվել է նրա կենսագրությունը, սակայն կարճ ժամանակ անց այն վերականգնվել է մեկ այլ մասնակցի կողմից։ Կենսագրությունը ջնջող մասնակցի անունը «Գեորգի Կուտոյան» է եղել։
Նույն գործողությունները կատարվել են այս տարվա հունվարի 3-ին։ Այդ օրը կենսագրությունը ջնջել է կրկին «Գեորգի Կուտոյան» անունով մասնակիցը, սակայն վերականգնվել է։ Դրանից հետո արդեն «46.71.150.60» IP հասցեից են ջնջել կենսագրությունը, որը կրկին վերականգնվել է։ IP հասցեն ցույց է տալիս որպես Վանաձոր քաղաքում գրանցված հասցե։
Միանշանակ հնարավոր չէ պնդել, որ օգտատերը եղել է հենց ԱԱԾ նախկին տնօրենը։ Տեսականորեն չի բացառվում նաև, որ հենց ինքն է եղել։
Գեորգի Կուտոյանի կենսագրականում փոփոխություն է եղել նաև 2019 թվականին։ Մայիս ամսին մի օգտատեր ավելացրել է Կուտոյանի և ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի բարեկամական կապի մասին տեղեկությունը։ Հունիսի 21-ին մեկ այլ օգտատեր ջնջել է այդ տեղեկությունը՝ նշելով, որ դա ոչ նշանակալի տեղեկատվություն է։
ԱԱԾ նախկին տնօրենի կենսագրականում ավելի վաղ՝ 2018 թ-ի մայիսի 10-ին է ավելացում արվել։ Ավելացվել է տեղեկություն, որ նախագահի հրամանագրով ազատվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պաշտոնից։
«Վիքիպեդիան» ազատ բովանդակությամբ բազմալեզու հանրագիտարան է, որը կառուցում են Վիքիպեդիա կայքից օգտվողները և խմբագիրները՝ ազատ խմբագրման ձևաչափով։
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ Երևան քաղաքի Սևակի փողոցի բնակարաններից մեկում այսօր հայտնաբերվել է ԱԱԾ նախկին տնօրեն Գեորգի Կուտոյանի դին»։

The biography of former head of the National Security Service of Armenia Georgi Kutoyan on hy.wikipedia.org has been edited, as reported in the stories of Wikipedia’s editions.
The news about the death of Georgi Kutoyan is the newest edition in the biography of Kutoyan posted on hy.wikipedia.org. The following is the chronology of changes and the changed and edited information:
On the day preceding the death of former head of the National Security Service, that is, January 16, 2020, his biography was deleted, but after a short while, it was restored by another user. The name of the person who deleted the biography was “Georgi Kutoyan”.
The same actions were performed on January 3 of this year. On that day, the biography was deleted by a user by the name of “Georgi Kutoyan” again, but it was restored.
It is impossible to claim that the user was the former director of the National Security Service. Theoretically, it might have been that user.
There was a change in Georgi Kutoyan’s biography in 2019 as well. In May, a user added information about the friendly ties between Kutoyan and deputy of the National Assembly Tigran Urikhanyan. On June 21, another user deleted the information, stating that this is insignificant information.
Earlier, on May 10, 2018, an addition was made in the biography of the former director of the National Security Service. Information was added according to which he was dismissed from the position of director of the National Security Service adjunct to the Government of the Republic of Armenia by a presidential decree.
Wikipedia is a multilingual encyclopedia with free content created by Wikipedia users and editors.
As reported earlier, Georgi Kutoyan was found dead today in a Yerevan apartment, and with a gunshot wound.