Հյուսիսային Կորեայի ԱԳՆ ղեկավար Ռի Յոն Խոն լքել է իր պաշտոնը, հայտնում է Reuters-ը՝ հղում կատարելով տեղի ԶԼՄ-ներին։
Ռիի հեռանալու մասին հայտարարվել է պաշտոնապես, սակայն սեփական աղբյուրների վրա հիմնվող ԶԼՄ-ների համաձայն՝ ԿԺԴՀ նոր արտգործնախարարի անունը կհայտարարվի հաջորդ հինգշաբթի։
Հարավային Կորեայի միավորման նախարարությունում համարում են, որ Ռի Յոն Խոյի կարգավիճակի ցանկացած փոփոխություն պետք է շատ զգուշորեն գնահատվի։
Ռի Յոն Խոն ծնվել է 1956թ․։ Նրա հայրը եղել է Ղեկավարման եւ կազմակերպման հարցերով վարչության պետի տեղակալ, ինչպես նաեւ Կորեական կենտրոնական տեղեկատվական «Ռի Մենգ Ջե» գործակալության տնօրեն։
Ռի Յոն Խոն ավարտել է Փհենյանի օտար լեզուների համալսարանը, հրաշալի տիրապետում է անգլերենին եւ երկար տարիներ զբաղեցրել է բարձր պաշտոններ՝ զբաղվելով արեւմտյան երկրների հետ համագործակցության հարցերով։

Глава МИД Северной Кореи Ри Йон Хо покинул свой пост, сообщает Reuters со ссылкой на местные СМИ.
Об уходе Ри с поста не было объявлено официально, однако согласно СМИ, ссылающимся на собственные источники, имя нового главы МИД КНДР будет объявлено в следующий четверг.
В министерстве объединения Южной Кореи считают, что любое изменение статуса Ри Йон Хо следует оценивать весьма осторожно.
Ри Йон Хо родился в 1956 году. Его отец был замглавы Департамента по вопросам руководства и организации, а также редактором Корейского центрального информационного агентства Ри Менг Дже.
Ри Йон Хо окончил престижный Пхеньянкий университет иностранных языков, прекрасно владеет английским и на протяжении многих лет занимал высокие посты, связанные с сотрудничеством с западными странами.