ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը վստահ է, որ Վաշինգտոնին ձեռնտու է Մոսկվայի եւ Պեկինի հետ լավ հարաբերությունների պահպանումը, սակայն մյուս երկրներին չի կարելի թույլ տալ ԱՄՆ-ին օգտագործել իրենց շահերի համար: Նա այս մասին հայտարարել է Տեխաս նահանգում ամերիկյան ագրարային հատվածի առջեւ ելույթ ունենալիս, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Լավ է Չինաստանի հետ լավ հարաբերություններ ունենալը, Ռուսաստանի հետ եւս լավ է, ինչպես մաեւ շատ այլ երկրների հետ: Բայց մենք չենք ուզում, որ մեզ օգտագործեն իրենց շահերի համար»,- ասել է ԱՄՆ նախագահը:
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը 2019-ի դեկտեմբերին Վաշինգտոն աշխատանքային այցի արդյունքներով հայտարարել էր, որ Թրամփը գիտակցում է Ռուսաստանի հետ լավ հարաբերությունների օգուտը, բայց Միացյալ Նահանգներում ուժեր կան, որոնք համաձայն չէն այս տեսակետին եւ խանգարում են երկու պետությունների միջեւ շփումների հաստատմանը:

US President Donald Trump is confident that it is beneficial for Washington to maintain good relations with Moscow and Beijing, but other countries should not be allowed to use the US in their interests.
His remarks came while speaking to representatives of the American agricultural sector in Texas, TASS reported.
Russian Foreign Minister Sergei Lavrov, following a working visit to Washington in December 2019, said that Trump is aware of the benefits of good relations with Russia, but there are forces in the US that do not share this view and interfere with the establishment of contacts between the two states.