ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը վստահ է, որ Վաշինգտոնին ձեռնտու է Մոսկվայի եւ Պեկինի հետ լավ հարաբերությունների պահպանումը, սակայն մյուս երկրներին չի կարելի թույլ տալ ԱՄՆ-ին օգտագործել իրենց շահերի համար: Նա այս մասին հայտարարել է Տեխաս նահանգում ամերիկյան ագրարային հատվածի առջեւ ելույթ ունենալիս, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Լավ է Չինաստանի հետ լավ հարաբերություններ ունենալը, Ռուսաստանի հետ եւս լավ է, ինչպես մաեւ շատ այլ երկրների հետ: Բայց մենք չենք ուզում, որ մեզ օգտագործեն իրենց շահերի համար»,- ասել է ԱՄՆ նախագահը:
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը 2019-ի դեկտեմբերին Վաշինգտոն աշխատանքային այցի արդյունքներով հայտարարել էր, որ Թրամփը գիտակցում է Ռուսաստանի հետ լավ հարաբերությունների օգուտը, բայց Միացյալ Նահանգներում ուժեր կան, որոնք համաձայն չէն այս տեսակետին եւ խանգարում են երկու պետությունների միջեւ շփումների հաստատմանը:

Президент США Дональд Трамп уверен в том, что Вашингтону выгодно поддерживать хорошие отношения с Москвой и Пекином, однако нельзя позволять другим странам использовать США в своих интересах. Об этом он заявил, выступая перед представителями американского аграрного сектора в штате Техас, передает ТАСС.
«Иметь хорошие отношения с Китаем - это хорошо, и с Россией хорошо, как и со многими другими странами. Но мы не хотим, чтобы нас использовали в своих интересах», - сказал американский президент.
Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров по итогам рабочего визита в Вашингтон в декабре 2019 года заявил, что Трамп осознает выгоду от хороших отношений с Россией, но в Соединенных Штатах есть силы, которые не разделяют эту точку зрения и мешают налаживанию контактов двух государств.