Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանին որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին ՀՀ գլխավոր դատախազի որոշման դեմ պաշտպանի բողոքի քննությունը մակագրվել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Մեսրոպ Մակյանին։ Այս մասին հայտնում է «Փաստինֆո»-ն:
Նկատենք՝ Մեսրոպ Մակյանը նաև Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ է։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանին մեղադրանք է առաջադրվել 2019 թվականի դեկտեմբերի 27-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար։ Ընդ որում՝ նրան որպես մեղադրյալ ներգրավելու որոշումը կայացրել էր ՀՀ գլխավոր դատախազը՝ դեկտեմբերի 26-ին, ճիշտ այն նույն օրը, երբ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը ստորագրեց Սահմանադրական դատարանի դատավորներին վաղաժամ թոշակի ուղարկելու մասին օրենքը։
Փաստաբանների գնահատմամբ՝ Հրայր Թովմասյանին մեղադրանքի առաջադրումն ուղեկցվել է խախտումներով, մասնավորապես՝ չի հաղթահարվել նրա անձեռնմխելիության շեմը և հենց այս հիմքով պահանջել են վերացնել նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելու գլխավոր դատախազի որոշումը։

Examination of the appeal filed by the attorney of President of the Constitutional Court of Armenia Hrayr Tovmasyan against the decision of the Prosecutor General on engaging Tovmasyan as accused-on-trial has been inscribed to Judge Mesrop Makyan of the Yerevan court of general jurisdiction, reports Pastinfo newspaper.
Mesrop Makyan is a member of the Supreme Judicial Council.
President of the Constitutional Court of Armenia Hrayr Tovmasyan was charged on December 27, 2019 for abuse of official powers. The decision on engaging him as an accused-on-trial was rendered by the Prosecutor General on December 26, on the same day when President of Armenia Armen Sarkissian signed the law on early retirement of judges of the Constitutional Court.