Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը մնում է ամենապահանջվածն ու բարձր վճարվողը։ Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հունվարի 21-ին ասաց աշխատանքի շուկայի հետազոտության գծով փորձագետ Լուիզա Ավետիսյանը։
Նրա խոսքով՝ 2019 թվականին, 2018-ի ցուցանիշների համեմատ, գրանցվել է նոր հայտարարությունների տրման 250 տոկոս աճ, եւ զգալի մասը բաժին է ընկնում ՏՏ ոլորտին։ «2018 թվականին մեր պլատֆորմում գրանցվել է 5000 հայտարարություն, իսկ 2019-ին այդ թվաքանակն ավելացել է մինչեւ 12500, եւ դրա 42 տոկոսը բաժին է ընկնում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտին։ 15 տարվա աշխատանքային փորձ ունեցող նման մասնագետների միջին աշխատավարձը կազմում է 1,5 մլն դրամ»,- նշել է նա։
Փորձագետն ընդգծել է, որ, իր տվյալներով, կրթության ոլորտը մնում է ամենացածր վարձատրվողը։ «Ինչ վերաբերում է բանկային գործին, ապա ակտիվություն այս ոլորտում կա, այդ թվում մարզերում, բայց նրանց բաժինը աշխատանքի շուկայում մեծ չէ»,- ավելացրել է փորձագետը։
Ավետիսյանն ընդգծել է, որ աշխատանքի շուկայի տեսակետից ամենաակտիվը մնում են Աբովյան (արտադրական պոտենցիալից ելնելով), Աշտարակ, Գյումրի, Արմավիր քաղաքները, սակայն մարզերի ակտիվությունը հայտարարություններ տալու մասով ցածր է՝ 12500-ի ընդամենը 7,5 տոկոսը։ «Ակտիվ գործատուներից է նաեւ կառավարությունը՝ հանձին կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարության»,- նշել է Լուիզա Ավետիսյանը՝ ավելացնելով, որ Հայաստանում աշխատանք են փնտրում հիմնականում ինտերնետում եւ սոցիալական ցանցերում։

Сфера информационных технологий остается самой востребованной и высокооплачиваемой в Армении. Об этом на встрече с журналистами 21 января заявила эксперт по исследованию рынка труда Луиза Аветисян.
По ее словам, в 2019 году в сравнении с показателями 2018 года зафиксирован рост новых объявлений на 250%, и существенная часть приходится на сферу ИТ. «В 2018 году на нашей платформе было зафиксировано 5000 объявлений, а в 2019 году это количество увеличилось до 12500, и 42% из этого приходится на сферу высоких технологий. Средняя зарплата таких специалистов с опытом работы 15 лет составляет 1,5 млн. драмов», - отметила она.
Эксперт подчеркнула, что, по ее данным, сфера образования остается самой низкооплачиваемой. «Что касается банковского дела, то активность в этой сфере есть, в том числе в областях, однако их доля на рынке труда небольшая», - добавила эксперт.
Аветисян подчеркнула, что самыми активными с точки зрения рынка труда остаются города Абовян (в силу производственного потенциала), Аштарак, Гюмри, Армавир, однако активность областей по части подачи объявлений низкая – всего 7,5% из 12500. «Среди активных работодателей оказалось и Правительство в лице Министерства образования, науки, культуры и спорта», - заметила Луиза Аветисян, добавив, что в Армении работу ищут в основном в интернете и в социальных сетях.