ԱՄՆ-ը ողջունում է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների՝ 2020 թվականի սկզբին նորից հանդիպելու մտադրությունը համանախագահների հովանու ներքո։ Այս մասին ասվում է Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանության հաղորդագրությունում, տեղեկացնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Ինչպես նշվում է հաղորդագրությունում, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափը մնում է անփոփոխ կենտրոն կայուն կարգավորման հասնելու ջանքերի առումով։ Դեսպանությունում նշել են, որ Միացյալ Նահանգները՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, նախկինի պես կողմնակից է ղարաբաղյան հակամարտության կողմերին օգնություն ցուցաբերելուն խաղաղ կարգավորման հարցում։ «Այս մասին բազմիցս հայտարարել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները, եւ մենք մեկ անգամ եւս կրկնում ենք, որ արդար եւ ամուր կարգավորումը պետք է հենվի, մասնավորապես, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի սկզբունքների վրա ուժի, դրա կիրառման սպառնալիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության, իրավունքների հավասարության եւ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքների մասին»,- նշել են դեսպանությունում։
ԱՄՆ-ը լիովին աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների համատեղ հայտարարությունը Բրատիսլավայում ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի նիստում, որը կոչ է անում ընդունել լրացուցիչ կոնկրետ հումանիտար եւ անվտանգության միջոցներ խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ստեղծման համար եւ կողմերին հորդորում է բարեխիղճ սուբստանտիվ բանակցություններ վարել։ Այդ հայտարարությունում նշվում է, որ ստատուս-քվոն անընդուելի է, եւ չի կարող լինել հակամարտության ռազմական լուծում, ընդգծել են դիվանագիտական առաքելությունում։

В связи с этим США приветствуют намерение министров иностранных дел Азербайджана и Армении вновь встретиться в начале 2020 года под эгидой сопредседателей. Об этом говорится в сообщении посольства США в Азербайджане, передают азербайджанские СМИ.
Как отмечается в сообщении, формат Минской группы ОБСЕ остается незаменимым центром усилий по достижению устойчивого урегулирования. В посольстве отметили, что Соединенные Штаты Америки, как страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ, по-прежнему твердо привержены делу оказания сторонам нагорно-карабахского конфликта помощи в его мирном урегулировании. «Об этом неоднократно заявляли сопредседатели Минской группы ОБСЕ, и мы еще раз повторяем, что справедливое и прочное урегулирование должно основываться, в частности, на принципах Хельсинкского заключительного акта о неприменении силы или угрозы ее применения, территориальной целостности, равенстве прав и самоопределении народов», — отметили в посольстве.
США полностью поддерживают совместное заявление глав делегаций стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ на заседании Совета министров ОБСЕ в Братиславе, содержащее призыв к принятию дополнительных конкретных гуманитарных мер и мер безопасности для создания атмосферы, способствующей миру, и призывающее стороны вести добросовестные субстантивные переговоры. В этом заявлении отмечается, что статус-кво является неприемлемым, и не может быть военного решения конфликта, подчеркнули в дипмиссии.