Հայաստանի խորհրդարանում քննարկվող «Քրեական դատավարության մասին» եւ «Բանկային գաղտնիքի մասին» օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատատելու մասին օրենսդրական նախագծերի փաթեթը, որը նախատեսում է բանկային տեղեկատվության բացահայտում, հակառակ արդյունք կունենա՝ նպաստելով երկրից կապիտալի արտահոսքին։ Այս մասին հունվարի 22-ին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր, տնտեսագետ Վարդան Բոստանջյանը։
Նրա խոսքերով՝ առաջարկվող փոփոխությունները գործնականում երկրի ֆինանսական համակարգից հանում են «բանկային գաղտնիք» հասկացությունը, ինչը բացասական ազդեցություն կունենա ողջ ոլորտի վրա։
«Գործող օրենսդրությունը թույլ է տալիս պայքարել կոռուպցիայի, այդ թվում ֆինանսական միջոցների եւ կապիտալի անօրինական շրջանառության դեմ, այդ պատճառով փոփոխությունների անհրաժեշտության իշխանությունների փաստարկներն արդարացված չեն»,- հավելեց փորձագետը։
Նշենք, որ այս օրերին Հայաստանի Ազգային ժողովում քննարկվում է «Քրեական դատավարության մասին» եւ «Բանկային գաղտնիքի մասին» օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատատելու մասին օրենսդրական նախագծերի փաթեթը, որը նախատեսում է բանկային տեղեկատվության բացահայտում։ Իշխանությունները փոփոխությունների համար որպես փաստարկ ներկայացնում են կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետության բարձացումը։ Ընդդիմությունն, իր հերթին, մտահոգություն է հայտնում, որ դա կարող է ապակայունացնել հանրապետությունում գրանցված բանկերի աշխատանքը եւ նվազեցնել ներդրողների վստահությունը։

Обсуждаемый в парламенте Армении пакет законопроектов о внесение изменений и дополнений в законы об «Уголовном судопроизводстве» и «О банковской тайне», предусматривающий раскрытие банковской информации, будет иметь обратный эффект, способствуя оттоку капитала из страны. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am 22 января заявил бывший депутат Национального Собрания Армении, экономист Вардан Бостанджян.
По его словам, предлагаемые изменения практически выводят из финансовой системы страны понятие банковской тайны, что окажет отрицательное воздействие на всю сферу.
«Действующее законодательство позволяет бороться с коррупцией, в том числе с проявлениями незаконного оборота финансовых средств и капитала, поэтому аргументации властей относительно необходимости изменений не оправданы», - добавил эксперт.
Отметим, что в эти дни в Национальном Собрании Армении обсуждается пакет законопроектов о внесение изменений и дополнений в законы об «Уголовном судопроизводстве» и «О банковской тайне», предусматривающих раскрытие банковской информации. Власти аргументируют изменения в контексте повышения эффективности борьбы с коррупцией. Оппозиция, в свою очередь, выражает обеспокоенность в связи с тем, что это может дестабилизировать работу банков, зарегистрированных в республике, и снизить доверие инвесторов.