Էր Ռիադը պատրաստ է բանակցություններ վարել Իրանի հետ: Այս մասին Reuters-ին տված հարցազրույցում ասել է Սաուդյան Արաբիայի ԱԳՆ ղեկավար արքայազն Ֆեյսալ բին Ֆարհան Ալ Սաուդը:
Նրա խոսքով՝ թագավորությունը բաց է Թեհրանի հետ բանակցությունների համար, սակայն «դա կախված է Իրանից»: Նա նշել է, որ Իրանը պետք է հրաժարվի իր տարածաշրջանային ազդեցությունից՝ որպես բանակցությունների համար նախապայման:
Իրանը բազմիցս հայտարարել է Սաուդյան Արաբիայի հետ բանակցություններ սկսելու պատրաստակամության մասին՝ տարաձայնությունները հարթելու եւ միջտարածաշրջանային գերտերությունների միջամտությունից խուսափելու համար:
Տարբեր երկրներ, ներառյալ Պակիստանն ու Կատարը պատրաստակամություն են հայտնել տարածաշրջանային լարվածությունը թուլացնելու նպատակով միջնորդ դառնալ Իրանի եւ Սաուդյան Արաբիայի միջեւ բանակցություններում:

Riyadh is ready for talks with Iran, Reuters reported referring to the head of the Saudi Arabian FM, Prince Faisal bin Farhan Al Saud.
According to him, Saudi Arabia is open for talks with Tehran, but it depends on Iran. He noted that Iran should abandon its regional influence as a precondition for negotiations.
Iran has repeatedly expressed its readiness to negotiate with Saudi Arabia to eliminate misunderstandings and avoid the interference of inter-regional powers.
Various countries, including Pakistan and Qatar, have expressed their willingness to mediate negotiations between Iran and Saudi Arabia to ease regional tensions.