Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ներկա կգտնվի Ֆրանսիայում հայկական ընկերությունների համակարգող խորհրդի կազմակերպած ընթրիքին, նա հաստատել է իր մասնակցությունը։ Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեց Հայ Դատի ֆրանսիական գրասենյակի ղեկավար Հրաչ Վարժապետյանը:
«Հունվարի 29-ին է լինելու ընթրիքը, Ֆրանսիայի նախագահն է ներկա լինելու, երեք խոշոր քաղաքների՝ Ֆարիզի, Մարսելի և Լիոնի քաղաքապետները, բազմաթիվ նախարարներ, պատգամավորներ, ՀՀ դեսպանը, ֆրանսիացի և հայ շատ անվանի գործիչներ։ Թուրք պատմաբան Թաներ Աքչամն է հրավիրված ընթրիքին, որը նաև կպարգևատրվի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում ցուցաբերված ներդրման համար։ Սա արդեն 4-րդ տարին է, որ Ֆրանսիայի նախագահը մասնակցում է ընթրիքին։ Ֆրանսուա Օլանդով սկսվեց և Մակրոնով կշարունակվի»,-նշեց նա։
Այս ընթրիքը, Վարժապետյանի խոսքով, կարևոր է հայկական լոբբինգի առաջմղման տեսանկյունից և հայկական համայնքի համար որպես միասնական ուժ հանդես գալու տեսանկյունից․ «Սա կարևոր է նախագահների մոտ հայկական լոբբինգի առաջմղման ուղղությամբ աշխատանքի առումով։
Այս ընթրիքին դրվում է նաև Ադրբեջանին արտադրանք և զենք վաճառելու խնդիրը, որի հետ հաշտ չենք։ Այս հարցը նախորդ տարի բարձրացվել է նախագահի առաջ, այս տարի ևս կդրվի»։

President of France Emmanuel Macron will be attending the banquet organized by the Coordinating Council of Armenian Organizations of France and has confirmed his participation. This is what Armenian National Committee France Director Hratch Varjabedian told Armenian News-NEWS.am.
“The banquet will be held on January 29 and will be attended by not only the President of France, but also the mayors of Paris, Marseille and Lyon, several ministers, MPs, Armenia’s ambassador and several renowned French and Armenian figures. Turkish historian Taner Akcam is also invited to the banquet during which he will be awarded for his contributions to the recognition of the Armenian Genocide. This is the fourth year that the President of France is attending the banquet,” he stated.
According to Varjabedian, this banquet is important from the perspective of advancement of Armenian lobbying and in terms of the unity of the Armenian community. “We will also raise the issue of selling products and weapons to Azerbaijan, just like we raised it last year,” he said.