Կանադան եւ Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության անդամ եւս 16 երկրներ հանդես են եկել ներքին վեճերի կարգավորման ժամանակավոր մեխանիզմների ներդրման օգտին: Այս մասին նշված է Կանադայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Այսօր [հունվարի 24-ին] Դավոսում Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակում Կանադան եւ ԱՀԿ անդամ 16 երկիր պարտավորվել են միասին աշխատել առեւտրային վեճերի կարգավորման նպատակով ժամակավոր մեխանիզմների ներդրման նպատակով»,- նշել են գերատեսչությունից՝ հավելելով, որ համաձայնագիրը «ԱՀԿ բոլոր անդամների համար բաց է»: Չի հստակեցվում, թե որ պետությունների մասին է խոսքը:
ԱԳՆ-ից նշել են, որ այս պայմանավորվածությունը հնարավոր է դարձել Կանադայի եւ Եվրամիության համատեղ աշխատանքի շնորհիվ, որոնք 2019-ի հուլիսին միակարծիք էին ԱՀԿ աշխատանքի խնդրի ժամանակավոր լուծման ամնհրաժեշտության հարցում, որն առաջացել էր ԱՄՆ կողմից նրա գործունեության արգելափակման հետեւանքով: Ամերիկացիները խոչընդոտում են այս կառույցի վերաքննիչ մարմնի նոր դատավորների նշանակմանը:
Հայտարարության մեջ շեշտվում է, որ ժամանակավոր համաձայնագիրը գործելու է այնքան ժամանակ , մինչեւ ԱՀԿ վերաքննիչ մարմինը աշխատանքն ամբողջական ծավալով չվերականգնի:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ն տուրքեր էր սահմանել ԱՀԿ անդամ երկրներից ներմուծվող մի շարք ապրանքների համար: Վաշինգտոնը չի ցանկանում թույլ տալ, որ համանման առեւտրային խոչընդոտներն անօրինական ճանաչվեն, եւ արգելափակում է վերաքննիչ մարմնի դատավորների նշանակումը:

Канада и еще 16 государств - членов Всемирной торговой организации (ВТО) выступают за внедрение временных механизмов для урегулирования внутренних споров. Об этом говорится в опубликованном заявлении канадского МИД, передает ТАСС.
«Сегодня [24 января] на полях Всемирного экономического форума в Давосе Канада и 16 других стран - членов ВТО обязались вместе работать с целью внедрения временных механизмов для разрешения торговых споров», - отметили в ведомстве, добавив, что соглашение «открыто для всех членов ВТО». В заявлении внешнеполитического ведомства не уточняется, о каких государствах идет речь.
В МИД указали, что данная договоренность стала возможной благодаря совместной работе Канады и Евросоюза, которые в июле 2019 года сошлись во мнении о необходимости временного решения проблемы работы ВТО, вызванной блокировкой ее деятельности со стороны США. Американцы препятствуют назначению новых судей в апелляционный орган этой структуры.
В заявлении подчеркивается, что временное соглашение будет действовать до тех пор, пока апелляционный орган ВТО не возобновит работу в полном объеме.
США ранее ввели штрафные пошлины на ряд товаров из стран - членов ВТО. Вашингтон не хочет допустить, чтобы подобные торговые препятствия были признаны незаконными, и блокирует назначение судей в апелляционный орган.