Ամերիկյան իշխանությունները խախտում են մարդու իրավունքները եւ միջազգային նորմերը՝ արտասահմանում իրանցիներին եւ ծագումով Իրանից անձանց հարցաքննելով նրանց քաղաքական հայացքների շուրջ: Այս մասին հայատարարել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Աբաս Մուսավին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Սրանք խտրական գործողությկուններ են՝ հիմնված մարդկանց ռասայական, ազգային կամ կրոնական պատկանելության վրա, որոնք ամբողջությամբ հակասում են օրենքներին եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային սկզբունքներին»,- ասել է Մուսավին: Դիվանագետի խոսքով՝ «ամերիկացի սահմանապահները եւ ԶՈՒ ներկայացուցիչները իրանցիներին հարցաքննում են՝ կապված նրանց քաղաքական հայացքների եւ համոզմունքների հետ»: Մուսավիի խոսքով՝ «այս գործողություններն իրականացվում են Իրանի հանդեպ ԱՄՆ իշխանությունների չար եւ թշնամական քաղաքականության շրջանակում»:
Ուրբաթ CNN հեռուստաընկերությունը հայտնել էր, որ Կանադայի սահմանին աշխատող ամերիկացի սահմանապահներին կարգադրվել է ծագումով Իրանից անձանց կանգնեցնել եւ հարցաքննել՝ կապված Մերձավոր Արեւելքում իրավիճակի լարման հետ: ՀԸ տեղեկություններով՝ Իրանում ծնված տասնյակ ամերիկացիների մի քանի ժամ հարցաքննել են Վաշինգտոն նահանգի Բլեյն քաղաքի հսկիչ անցակետում այն բանից հետո, որբ ԱՄՆ-ն հունվարի 3-ին հարված էր հասցրել Բաղդադի օդանավակայանի շրջանում, որի հետեւանքով զոհվել էր ԻՀՊԿ գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանին:

Американские власти нарушают права человека и международные нормы, допрашивая иранцев и выходцев из Ирана на границе по поводу их политических воззрений. Об этом заявил официальный представитель МИД Ирана Аббас Мусави, передает ТАСС.
«Это дискриминационные действия на основе расовой, национальной или религиозной принадлежности людей, которые полностью противоречат законам и международным принципам по защите прав человека», - цитирует его пресс-служба МИД Ирана. По словам дипломата, «американские пограничники и представители ВС допрашивают [иранцев и выходцев из Ирана] по поводу их политических воззрений и убеждений». По словам Мусави, «эти действия осуществляются в рамках злобной и враждебной политики властей США в отношении Ирана».
В пятницу телекомпания CNN сообщила, что американским пограничникам, работающим на границе с Канадой, было предписано останавливать и допрашивать выходцев из Ирана в связи с обострением ситуации на Ближнем Востоке. По данным телекомпании, десятки американцев, родившихся в Иране, в течение нескольких часов допрашивали на КПП в городе Блейн (штат Вашингтон) после того, как США 3 января нанесли удар в районе аэропорта Багдада, в результате которого погиб генерал Корпуса стражей исламской революции (КСИР, элитные части ВС Ирана) Касем Сулеймани.