ԵԱՏՄ-ն դիտարկում ենք նաեւ երրորդ երկրների հետ մեր տնտեսական հարաբերությունները լավացնելու համատեքստում։ Այդ մասին այսօր՝ հունվարի 25-ին, Սյունիքի մարզկենտրոն Կապան քաղաքում հրավիրած իր ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ արդյոք Հայաստանը ԵԱՏՄ-ում պատրաստվո՞ւմ է հանդես գալ նոր նախաձեռնությամբ.
«Մենք պատրաստվում ենք ԵԱՏՄ-ում շատ ակտիվ շարունակել աշխատել, որովհետեւ կարծում ենք, որ այս մեկուկես տարվա մեր փորձը ցույց է տալիս, որ ԵԱՏՄ-ում իսկապես շատ չօգտագործված պոտենցիալ կա։ Ասեմ, որ ԵԱՏՄ-ն դիտարկում ենք նաեւ երրորդ երկրների հետ մեր տնտեսական հարաբերությունները լավացնելու համատեքստում, որովհետեւ կարծում եմ՝ ԵԱՏՄ-ի անդամ լինելը նաեւ Հայաստանի ներդրումային գրավչությունը կոնկրետ դեպքերում էականորեն ավելացնում է»։
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ նոր գաղափարներից մեկն այն է, որ ԵԱՏՄ տնտեսական-բիզնես ֆորում տեղի ունենա՝ ամեն տարվա գագաթնաժողովը նախագահող երկրի մայրաքաղաքում։
«Ոսկերչության նախաձեռնությունը նույնպես շատ կարեւոր է։ Առաջարկում ենք՝ եկեք, ստեղծենք հատուկ ԵԱՏՄ դրոշմակնիք, եւ ԵԱՏՄ տարածքում արտադրված բոլոր ոսկերչական արտադրանքները կրեն այդ դրոշմակնիքը, եւ դա լինի մեր համատեղ բրենդը։ Մեզ դա կօգնի, որ արտաքին շուկաներում ավելի մեծ հաջողությամբ եւ կոնսուլիդացված գործենք»։

YEREVAN. – Armenia considers the Eurasian Economic Union in terms of improving its relations with the third countries, PM Nikol Pashinyan told reporters on Saturday.
“We are going to actively work within the Eurasian Union as our 1.5 year experience shows that the Eurasian Union definitely has great potential that has not been used. We consider the Eurasian Union in terms of improving our economic ties with the third countries, as we believe that membership to the Eurasian Union increases Armenia’s investment attractiveness significantly,” he said.
Pashinyan said one of the ideas is too organize a business form in the capital city of a presiding country.
He also offered to create a new stamp for all jewelry pieces created within the Eurasian Union, so that the producers could act in more consolidated way.