Իրանի Արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը չի բացառել ամերիկյան կողմի հետ բանակցությունների հավանականությունն անգամ ԱՄՆ-ի հարվածի հետեւանքով Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ, Իրանի ԶՈՒ էլիտար զորքեր) «Ալ-Քուդս» հատուկ նշանակության ուժերի հրամանատար Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանությունից հետո, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ես երբեք չեմ բացառել հավանականությունը, որ մարդիկ փոխում են իրենց մոտեցումը եւ կարող են ընդունել գործերի իրական պատկերը: Մեզ համար կարեւոր չէ, թե ով է նստած Սպիտակ տանը: Մեզ համար կարեւոր է, թե ինչպես են նրանք վարվում: Թրամփի վարչակազմը կարող է շտկել անցյալը, չեղարկել պատժամիջոցները եւ վերադառնալ բանակցությունների սեղանի շուրջ: Մենք դեռեւս բանակցությունների սեղանի շուրջ ենք: Նրանք են հեռացել»,-հայտարարել է Զարիֆը Der Spiegel պարբերականին տված հարցազրույցում:
Մեկնաբանելով իրանական միջուկային ծրագրի Համատեղ Համապարփակ գործողությունների ծրագրի (ՀՀԳԾ) ապագան՝ Զարիֆն ընդգծել է, որ այդ համաձայնագիրը դեռ գոյություն ունի՝ չնայած ԵՄ երկրները, նրա խոսքով, չեն կատարել գործարքում դրույթների մի մասը: ԱԳ նախարարը պարզաբանել է, որ եվրոպական երկրները, օրինակ, երբեք չեն օգտվել INSTEX մեխանիզմից, որը ստեղծվել էր Իրանի հետ ֆինանսական հաշվարկների համար՝ շրջանցելով ամերիկյան պատժամիջոցները: «Իրանի գործողություններում ստուգումներն ու թափանցիկությունը գործարքի կարեւոր մասն են, եւ դա դեռեւս պահպանվում է: ԵՄ-ը չի կատարել գործարքի որոշ դրույթներ, եւ Իրանը չի կատարալ մի մասը, սակայն դա չի նշանակում, որ գործարքն այլեւս չի գործում»,-հավելել է նախարարը:
Հունվարի 14-ին Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան եւ Ֆրանսիան հայտնել էին, որ Իրանի գործողությունների պատճառով նրանց ընտրության այլ հնարավորություն չի մնում, բացի ՀՀԳԾ-ի շրջանակում վեճերը կարգավորելու մեխանիզմի կիրառումը: Այդ մեխանիզմը ենթադրում է, որ միջուկային պայմանավորվածությունների խախտումները պետք է հեռացվեն դրա ակտիվացման պահից 65 օրվա ընթացքում: Այնուհետեւ խնդիրը կդիտարկվի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կողմից պատժամիջոցների հնարավոր վերականգնման համար, որոնք չեղարկվել էին ՀՀԳԾ-ը ստորագրելուց հետո:

Iranian FM Mohammad Javad Zarif did not rule out the possibility of talks with the American side after the death of Iranian genera Qasem Soleimani.
According to his interview with Der Spiegel, he never rules out ‘the possibility that people will change their approach and recognize the realities.’
“For us, it doesn’t matter who is sitting in the White House. What matters is how they behave. The Trump administration can correct its past, lift the sanctions and come back to the negotiating table. We’re still at the negotiating table. They’re the ones who left. The U.S. has inflicted great harm on the Iranian people. The day will come when they will have to compensate for that. We have a lot of patience,” he said.
As he noted, “inspections and transparency about Iran’s activities are an important part of the agreement, and they are still happening. The EU has not fulfilled parts of the agreement and Iran has not fulfilled parts, but that doesn’t mean it is dead.”
On January 14, the UK, Germany and France reported that due to Iran’s actions, they had no choice but to launch a dispute resolution mechanism under the Iranian deal. This mechanism provides that violations of nuclear deals should be eliminated within 65 days of its activation. After that, the problem will be transferred to the UN Security Council for a possible renewal of the sanctions that were lifted after the signing of the Iranian deal.