Ամերիկյան Microsoft ընկերության հիմնադիր Բիլ Գեյթսն իր բարեգործական հիմնադրամից 5 մլն դոլար է հատկացրել կորոնավիրուսի նոր տեսակի դեմ պայքարում Չինաստանին աջակցելու համար, հայտնում է «Չայնա դեյլին»:
Պարբերականի տեղեկություններով՝ Բիլ եւ Մելինդա Գեյթսերի հիմնադրամն այս հարցում ակտիվորեն փոխգործակցում է չինացի գործընկերների՝ մասնավոր եւ հասարակական կազմակերպությունների հետ, որոնք մասնակցում են թոքաբոբի չեզոքացման գործունեությանը: Հատկացված դրամական միջոցներն օգտագործվելու են ինչպես վարակվածների հայտնաբերման, նրանց կարանտինի մեջ դնելու եւ բուժելու աշխատանքներում, այնպես էլ վիրուսի դեմ պատվաստանյութի արագացված մշակման:
«Մենք խորապես մտահոգված ենք այդ հիվանդության տարածմամբ եւ անկեղծ հարգանք ենք արտահայտում նրանց, ովքեր թոքաբորբի դեմ պայքարի առաջնագծում են»,- հայտարարել է հիմնադրամի չինական բաժանմունքի տնօրեն Լի Ինոն:
Նրա խոսքով՝ բարեգործական կազմակերպությունը նաեւ 5 մլն դոլար կհատկացնի Աֆրիկայի երկրներին աջակցություն ցուցաբերելու համար՝ մայրցամաքում թոքաբորբի նոր տեսակի վերահսկման եւ տարածման ռիսկերը նվազագույնի հասցնելու գործում կանխարգելիչ միջոցներ ձեռնարկելու նպատակով:

Microsoft founder Bill Gates has allocated $ 5 million from his charity fund to support China in the fight against a new type of coronavirus, China Daily reported.
The Bill and Melinda Gates Foundation, according to the source, is actively cooperating on this issue with Chinese partners - private and public organizations involved in the elimination of pneumonia. The allocated funds will be used both in identifying infected people, placing them in quarantine and treatment, and for accelerated development of a vaccine against the virus.
"We are deeply concerned about the development of the current epidemic and express our high respect to those who are fighting on the front lines," said Yinuo Li, director of the Gates Foundation China.
"It has always been our focus to improve the level of infectious disease prevention and control, as well as to strengthen global health and safety. We look forward to working with our partners to meet the challenges."
According to him, the charity will also allocate $ 5 million to support African countries in taking preventive measures to control and minimize the risk of the spread of new type of pneumonia on the continent ..