Չկա որեւէ կասկած, որ Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների խնդիր կա, եւ որ այդ խնդիրը կառուցվածքային եւ համակարգային պատճառների հետեւանք է։ Այս մասին ասվում է ԵԽԽՎ բանաձեւում, որն ընդունվել է հունվարի 30-ին։
Պատվիրակները համառորեն կոչ են արել իշխանություններին ապահովել անկախ մարմինների կողմից գործերի քննումը եւ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի առջեւ պարտավորությունները կատարելու «հիմնարար բարեփոխումներ» անցկացնել ։
Իսլանդիայից պատվիրակ Տորխիլդուր Սունա Աեվարսդոտիրի զեկույցի վրա հիմնված բանաձեւում վեհաժողովը հայտարարել է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի եզրակացություններից ելնելով՝ որորշ անձինք համապատասխանում են «քաղաքական բանտարկյալ» բնորոշմանը։ Խորհրդարանականները նշել են, որ դատարանը նաեւ քաղաքական դրդապատճառներով քրեական արդարադատության մեջ քաղաքականության չարաշահման «տագնապալի մոդել» է հայտնաբերել։
Պատվիրակները ողջունել են վերջին տարիներին Ադրբեջանի պատժիչ, քրեական արդարադատության եւ դատական համակարգի բարեփոխումների իշխանությունների նախաձեռնած քայլերը, սակայն նշել են դեռեւս շատ բան կա անելու։

Нет никаких сомнений в том, что в Азербайджане существует проблема политзаключенных и что эта проблема вызвана структурными и системными причинами. Об этом говорится в резолюции ПАСЕ, принятой 30 января.
Делегаты настоятельно призвали власти обеспечить рассмотрение дел беспристрастными органами, и провести «фундаментальные реформы» для выполнения своих обязательств перед Европейской конвенции о правах человека.
В резолюции, основанной на докладе делегата от Исландии Торхильдур Сунны Аеварсдоттир, Ассамблея заявила, что, исходя из фактических выводов Европейского суда по правам человека, некоторые лица соответствуют определению Ассамблеи «политические заключенные».  Парламентарии отметили, что Суд также обнаружил «тревожную модель» злоупотребления политикой в ​​сфере уголовного правосудия по политическим мотивам.
Делегаты поприветствовали шаги, предпринятые властями в последние годы для реформирования пенитенциарной, уголовной юстиции и судебной системы Азербайджана, но отметили, что многое еще предстоит сделать.