Ազգային ժողովն արտահերթ նիստ կգումարի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է խորհրդարանի պաշտոնական կայքը:
«ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածների համաձայն` ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությամբ փետրվարի 6-ին` ժամը 11.00-ին, կգումարվի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ` հետևյալ օրակարգով.
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Հանրաքվեի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթ (առաջին ընթերցում, երկրորդ ընթերցում)»,- նշված է հայտարարությունում:

The National Assembly of Armenia will convene an extraordinary session, as reported on the official website of the National Assembly, according to Armenpress.
“Upon the decision of Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan, pursuant to Article 100 of the Constitution of the Republic of Armenia and Article 41 of the Constitutional Law of the Republic of Armenia “Rules of Procedure of the National Assembly”, at the initiative of the deputies of the National Assembly of the Republic of Armenia, on February 6 at 11:00 the National Assembly will convene an extraordinary session with the following agenda:
“Package of bills on making amendments and supplements to the Constitutional Law of the Republic of Armenia “Rules of Procedure of the National Assembly”, on making amendments and supplements to the Constitutional Law of the Republic of Armenia “On referendum” and on making supplements and amendments to the Constitutional Law of the Republic of Armenia “On the Constitutional Court” (in the first and second readings),” as the statement reads.