ԱՄՆ-ը հինգշաբթի օրը պատժամիջոցներ է սահմանել Իրանի Ատոմային էներգիայի կազմակերպության եւ նրա ղեկավար Ալի Աքբար Սալեհիի դեմ, հայտնում է Reuters-ը՝ հղում կատարելով ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությանը։
Ընդ որում, աղբյուրները հայտարարել են, որ դա թույլ կտա ռուսական, չինական եւ եվրոպական ընկերություններին շարունակել աշխատել կազմակերպության հետ, ինչը երկրի համար կբարդացնի «միջուկային զենքի ստեղծումը»։
Սահմանված պատժամիջոցների համաձայն, ԻԱԷԿ ակտիվները ԱՄՆ տարածքում կսառեցվեն, իսկ նրանց հետ այլ երկրների համագործակցությունը երկրորդային պատժամիջոցների օբյեկտ կդառնա։

The United States on Thursday said it will allow Russian, Chinese and European companies to continue work at Iranian nuclear sites to make it harder for that country to develop a nuclear weapon but has imposed sanctions on Iran’s nuclear entity and its top official, reports Reuters.
The Trump administration, which in 2018 pulled out of the 2015 Iran nuclear deal and reimposed sanctions on Iran, will let the work go forward by issuing waivers to sanctions that bar non-U.S. firms from dealing with the Atomic Energy Organization of Iran.
The waivers’ renewal for 60 days will allow nonproliferation work to continue at the Arak heavy-water research reactor, the Bushehr nuclear power plant, the Tehran Research Reactor and other nuclear cooperation initiatives.