Հունվարի 30-ին Բունդեսթագը խորհրդարանական անձեռնմխելիությունից զրկել է Քրիստոնեա-դեմոկրատական միության պատգամավոր Կարին Շտրենցին՝ ընտրված Մեկլենբուրգ-Առաջավոր Պոմերանիայից: Խորհրդարանն անցյալ տարի Շտրենցին տուգանել էր 20 հազար եվրոյով: Նրան մեղադրում են ոչ պակաս 22 հազար եվրո կաշառք ստանալու մեջ՝ Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովւմ Ադրբեջանի շահերի լոբբինգի համար, հայտնում է «Գերմանական ալիքը»:
Շտրենցի դեմ քննության հետ կապված հինգշաբթի դատախազության, քրեական գործերով դաշնային գերատեսչության եւ բելգիական ոստիկանության մոտ 100 աշխատակիցներ խուզարկություններ են կատարել 16 օբյեկտներում՝ Բունդեսթագում պատգամավորի գրասենյակում, Բեռլինում նրա անձնական բնակարանում, ինչպես նաեւ Բեռլինում, Մեկլենբուրգ-Առաջավոր Պոմերանիա դաշնային հողում եւ Բավարիայում, նաեւ Բելգիայում բնակելի հաստատություններում, գրասենյակներում եւ փաստաբանական գրասենյակներում:
ՔԴՄ նախկին պատգամավորը Ադրբեջանից ստացել է 4 մլն եվրո:
Նրա հետ միասին գործով անցնում է Բունդեսթագի բավարական Քրիստոնեա-սոցիալական միության նախկին պատգամավոր, ներքին գործերի նախարարին առնընթեր նախկին խորհրդարանական պետքարտուղար Էդուարդ Լինտները:
Դատախազության տեղեկություններով՝ Լինտները 2008-2016 թվականներին Ադրբեջանից ստացել է մոտ 4 մլն եվրո դրածո բրիտանական ընկերությունների միջոցով, որոնք հաշիվներ ունեն Բալթյան երկրների բանկերում: Այդ փողի զգալի մասը, սեփական պարգեւատրումը հանելով, նա ուղարկել է ԵԽԽՎ առանձին անդամների, որոնք պետք է դրականորեն արտահայտվեին Ադրբեջանում ընտրությունների վերաբերյալ եւ դեմ հանդես գային այդ երկրում քաղբանտարկյալներին ազատելու մասին պահանջներին:
Կաշառելու եւ Ադրբեջանի շահերի լոբբինգի վերաբերյալ այս գործում կա եւս մեկ՝ երրորդ կասկածյալ, որի անունը քննությունը դեռեւս չի հրապարակում: Նրան կասկածում են դրածո ընկերություն ստեղծելու եւ իր փաստաբանական գրասենյակի միջոցով բանկային հաշիվներ բացելու մեջ՝ ԵԽԽՎ անդամներին կաշառելու նպատակով Ադրբեջանից դրամական միջոցների փոխանցման համար:
Հունվարի 30-ին Բունդեսթագը պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկել է նաեւ «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության առաջնորդ Ալեքսանդեր Գաուլանդին, բայց այլ գործով:
Որոշումն ընդունվել է Մայնի Ֆրանկֆուրտի դատախազության հայցով, որը փորձում էր հասնել Գաուլանդի խուզարկության թույլտվությանը՝ կապված հարկերի վճարումից խուսափելու կասկածի հետ: Ֆրանկֆուրտի դատախազությունը կարգադրել է խուզարկություններ անցկացնել Մայնի Ֆրանկֆուրտում եւ Պոտսդամում Գաուլանդի հաշվառման վայրերի բնակարաններում: Քաղաքական գործչին մեղադրում են մի քանի տարի շարունակ իր եկամուտների մասին հայտարարգրերը սխալ կազմելու մեջ:

Бундестаг в четверг, 30 января, лишил парламентской неприкосновенности депутата от Христианско-демократического союза (ХДС)Карин Штренц из Мекленбурга - Передней Померании. В прошлом году парламент оштрафовал Штренц на 20 тысяч евро. Ее обвиняют в получении взятки в размере не менее 22 тысяч евро для лоббирования интересов Азербайджана в Парламентской ассамблее Совета Европы (ПАСЕ),  пишет «Немецкая волна»
В четверг в связи с расследованием в отношении Штренц около 100 сотрудников прокуратуры, Федерального ведомства по уголовным дела и бельгийской полиции провели обыски на 16 объектах: в офисе депутата в бундестаге, ее личной квартире в Берлине, а также в жилых помещениях, офисах и адвокатских конторах в Берлине, федеральных землях Мекленбург - Передняя Померания и Бавария, а также в Бельгии.
Экс-депутат от ХСС получил 4 миллиона из Азербайджана
Вместе с ней по делу проходит экс-депутат бундестага от баварского Христианско-социального союза (ХСС), бывший парламентский статс-секретарь при министре внутренних дел Эдуард Линтнер.
Линтнер, по данным прокуратуры, с 2008 по 2016 годы получил из Азербайджана около 4 миллионов евро через подставные британские фирмы, имевшие счета в банках стран Балтии. Значительную часть этих денег за вычетом своего вознаграждения он перенаправил отдельным членам ПАСЕ, которые должны были позитивно отзываться о выборах в Азербайджане и выступать против требований об освобождении политических заключенных в этой стране.
В этом деле о подкупе и лоббировании интересов Азербайджана есть еще и третий подозреваемый, имя которого следствие пока не разглашает. Его обвиняют в создании подставной фирмы и открытии через свою адвокатскую контору банковских счетов для перевода денежных средств из Азербайджана на подкуп членов ПАСЕ.
Иммунитета лишен также лидер АдГ Гауланд, но по другому делу
В четверг, 30 января, Бундестаг лишил депутатской неприкосновенности также лидера фракции правопопулистской партии «Альтернатива для Германии» (АдГ) Александера Гауланда. Решение принято по запросу прокуратуры Франкфурта-на-Майне, добивающейся разрешения на обыски у Гауланда в связи с подозрением в уклонении от уплаты налогов. Франкфуртская прокуратура отдала распоряжение провести обыски в квартирах Гауланда по месту его прописки во Франкфурте-на-Майне и в Потсдаме. Политику ставится в вину неверное составление в течение нескольких лет налоговых деклараций о своих доходах.