Հունվարի 30-ին Բունդեսթագը խորհրդարանական անձեռնմխելիությունից զրկել է Քրիստոնեա-դեմոկրատական միության պատգամավոր Կարին Շտրենցին՝ ընտրված Մեկլենբուրգ-Առաջավոր Պոմերանիայից: Խորհրդարանն անցյալ տարի Շտրենցին տուգանել էր 20 հազար եվրոյով: Նրան մեղադրում են ոչ պակաս 22 հազար եվրո կաշառք ստանալու մեջ՝ Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովւմ Ադրբեջանի շահերի լոբբինգի համար, հայտնում է «Գերմանական ալիքը»:
Շտրենցի դեմ քննության հետ կապված հինգշաբթի դատախազության, քրեական գործերով դաշնային գերատեսչության եւ բելգիական ոստիկանության մոտ 100 աշխատակիցներ խուզարկություններ են կատարել 16 օբյեկտներում՝ Բունդեսթագում պատգամավորի գրասենյակում, Բեռլինում նրա անձնական բնակարանում, ինչպես նաեւ Բեռլինում, Մեկլենբուրգ-Առաջավոր Պոմերանիա դաշնային հողում եւ Բավարիայում, նաեւ Բելգիայում բնակելի հաստատություններում, գրասենյակներում եւ փաստաբանական գրասենյակներում:
ՔԴՄ նախկին պատգամավորը Ադրբեջանից ստացել է 4 մլն եվրո:
Նրա հետ միասին գործով անցնում է Բունդեսթագի բավարական Քրիստոնեա-սոցիալական միության նախկին պատգամավոր, ներքին գործերի նախարարին առնընթեր նախկին խորհրդարանական պետքարտուղար Էդուարդ Լինտները:
Դատախազության տեղեկություններով՝ Լինտները 2008-2016 թվականներին Ադրբեջանից ստացել է մոտ 4 մլն եվրո դրածո բրիտանական ընկերությունների միջոցով, որոնք հաշիվներ ունեն Բալթյան երկրների բանկերում: Այդ փողի զգալի մասը, սեփական պարգեւատրումը հանելով, նա ուղարկել է ԵԽԽՎ առանձին անդամների, որոնք պետք է դրականորեն արտահայտվեին Ադրբեջանում ընտրությունների վերաբերյալ եւ դեմ հանդես գային այդ երկրում քաղբանտարկյալներին ազատելու մասին պահանջներին:
Կաշառելու եւ Ադրբեջանի շահերի լոբբինգի վերաբերյալ այս գործում կա եւս մեկ՝ երրորդ կասկածյալ, որի անունը քննությունը դեռեւս չի հրապարակում: Նրան կասկածում են դրածո ընկերություն ստեղծելու եւ իր փաստաբանական գրասենյակի միջոցով բանկային հաշիվներ բացելու մեջ՝ ԵԽԽՎ անդամներին կաշառելու նպատակով Ադրբեջանից դրամական միջոցների փոխանցման համար:
Հունվարի 30-ին Բունդեսթագը պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկել է նաեւ «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության առաջնորդ Ալեքսանդեր Գաուլանդին, բայց այլ գործով:
Որոշումն ընդունվել է Մայնի Ֆրանկֆուրտի դատախազության հայցով, որը փորձում էր հասնել Գաուլանդի խուզարկության թույլտվությանը՝ կապված հարկերի վճարումից խուսափելու կասկածի հետ: Ֆրանկֆուրտի դատախազությունը կարգադրել է խուզարկություններ անցկացնել Մայնի Ֆրանկֆուրտում եւ Պոտսդամում Գաուլանդի հաշվառման վայրերի բնակարաններում: Քաղաքական գործչին մեղադրում են մի քանի տարի շարունակ իր եկամուտների մասին հայտարարգրերը սխալ կազմելու մեջ:

The Bundestag on Thursday, January 30, stripped parliamentary immunity of the Christian Democratic Union (CDU) MP Karin Strenz.
The parliament fined Strenz EUR 20 thousand last year. She is accused of taking a bribe of at least EUR 22 thousand to lobby for the interests of Azerbaijan in the PACE, Deutsche Welle reported.
About 100 prosecutors, the Federal Criminal Office and the Belgian police raided 16 sites over this case: the deputy’s office in the Bundestag, her personal apartment in Berlin, as well as in residential premises, offices and law firms in Berlin, the federal states of Mecklenburg-Vorpommern and Bavaria, as well as in Belgium.
Ex-deputy receives 4 million from Azerbaijan
MP Eduard Lintner was also accused over the case.
Lintner, according to the prosecutor's office, received about EUR 4 million from Azerbaijan from 2008 to 2016 through British shell companies. He redirected a significant part of this money, minus his remuneration, to individual PACE members who were supposed to speak positively about the elections in Azerbaijan and oppose the demands for the release of political prisoners in this country.
In this case, there is also a third suspect, on the bribery and lobbying of the interests of Azerbaijan, whose name the investigation has not yet disclosed. He is accused of creating a shell company and opening bank accounts through his law office to transfer money from Azerbaijan to bribe PACE members.
The AfG leader Gauland also deprived of immunity, but in a different case
The Bundestag deprived the parliamentary integrity of the Alternative for Germany leader Alexander Gauland on Thursday. The decision was made at the request of the Frankfurt am Main Prosecutor's Office, seeking permission to search Gauland for suspicion of tax evasion. Frankfurt prosecutors ordered searches of the apartments in Gauland at his place of residence in Frankfurt am Main and Potsdam. The policy is blamed for the incorrect preparation of tax returns on their income for several years.