ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ փետրվարի 2-ին Ղազախստանի մեր գործընկերների հետ համագործակցության արդյունքում Չինաստանի Ուհան քաղաքում գտնվող և տարհանման ցանկություն հայտնած ՀՀ քաղաքացի Սուսաննա Աղաջանյանը տարհանվել է և տեղափոխվել Ղազախստան: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
«ՀՀ դեսպանությունը մշտական կապի մեջ է մեր քաղաքացու հետ և քայլեր են ձեռնարկվում վերջինիս հնարավորինս շուտ Հայրենիք վերադարձնելու ուղղությամբ:
Մեր խորին շնորհակալությունն ենք հայտնում Ղազախստանի մեր գործընկերներին՝ Հայաստանի խնդրանքին արագ արձագանքելու և ցուցաբերած աջակցության համար»,-նշել է նա:

The Ministry of Foreign Affairs of Armenia reports that on February 2, citizen of Armenia Susanna Aghajanyan, who is located in the Chinese city of Wuhan and had expressed the desire to be evacuated, was evacuated and moved to Kazakhstan through cooperation with the country’s Ministry of Foreign Affairs. This is what Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia Anna Naghdalyan wrote on her Facebook page.
“The Embassy of Armenia is constantly in contact with the Armenian citizen and is taking actions to bring her back to Armenia as soon as possible.
The Ministry of Foreign Affairs of Armenia expresses deep gratitude to its colleagues in Kazakhstan for their rapid response to Armenia’s request and the support,” she stated.