Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր նախագահական նստավայրում աշխատանքային հանդիպում է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ:
Կարեւորելով արդեն ավանդական դարձած, պարբերական բնույթ կրող հանդիպումները՝ Արմեն Սարգսյանը եւ Նիկոլ Փաշինյանը քննարկել են երկրի ընթացիկ օրակարգին վերաբերող հարցեր:
Նախագահ Արմեն Սարգսյան-Պարոն վարչապետ, ուրախ եմ այսօր հյուրընկալել Ձեզ: Սա, կարծես, մեր ավանդույթն է՝ պարբերաբար հանդիպել, քննարկել եւ՛ երկրում, եւ՛ երկրից դուրս՝ միջազգային ոլորտում տեղի ունեցող բոլոր իրադարձությունները, նաեւ կիսվել մեզանից յուրաքանչյուրի ինստիտուտի՝ կառավարության եւ նախագահական ինստիտուտների այցելությունների, հանդիպումների, ձեռքբերումների, դժվարությունների մասին:
Այնպես որ, կրկին ողջունում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի նստավայրում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան-Շնորհակալ եմ պարոն նախագահ, ուրախ եմ Ձեզ տեսնելու համար: Սա, ըստ էության, 2020 թվականի մեր առաջին աշխատանքային հանդիպումն է, եւ ուրախ եմ նաեւ արձանագրել, որ 2019 թվականը հաջող տարի ստացվեց Հայաստանի Հանրապետության համար: Հրապարակվել են 2019 թվականի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշները, եւ կարող եմ արձանագրել, որ 2019-ին ունեցել ենք տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի առավելագույն թիվը՝ այդ մեթոդով տնտեսական հաշվարկների մեկնարկից ի վեր. մեկնարկը եղել է 2011 թվականին: 2019-ին մենք արձանագրեցինք հեղափոխությունից հետո անցումային կառավարման շրջանը եւ մեր քննարկումների առանցքում էլ միշտ եղել է այն, որ պետք է ավելի ու ավելի շատ կարեւորենք մեր երկրում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների թեման եւ հիմնադրենք ու ներդնենք ռազմավարական կառավարման տրամաբանությունը:
Կարծում եմ, որ 2020 թվականին հենց այդպիսի մի փուլ ենք թեւակոխում, եւ մեր երկրում ինստիտուտների կայացումը, հակակշիռների եւ փոխզսպումների համակարգի ներդրումը մշտապես եղել է մեր ուշադրության կենտրոնում եւ հիմա էլ մեր ուշադրության կենտրոնում է: Գիտեք, նաեւ արձագանքել եք Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, եթե կարելի է ասել ճգնաժամին, եւ այսօր հույս ունեմ, որ մենք կքննարկենք նաեւ դրա հետ կապված խնդիրը, մտքեր կփոխանակենք:
Իհարկե, ես միանշանակ կիսում եմ Ձեր այն տեսակետը, որ մենք այդ հարցին պետք է մոտենանք հենց երկրի ինստիտուցիոնալ կայացման տրամաբանությամբ, մեր երկրի ազգային եւ պետական շահերի տրամաբանությամբ, հակակշիռների եւ փոխզսպումների ճշգրիտ եւ աշխատող համակարգ ունենալու տրամաբանությամբ, որովհետեւ միայն այդ պարագայում է, որ մենք կունենանք անշրջելի ժողովրդավարություն, անշրջելի օրենքի գերակայություն՝ սրանից բխող հետեւանքներով, եւ, իհարկե, անշրջելի Սահմանադրական իրականություն, որը մշտապես եղել է մեր ուշադրության կենտրոնում եւ մեր աշխատանքային քննարկումների առանցքում: Այնպես որ շատ ուրախ եմ այս առիթի համար:
Նախագահ Արմեն Սարգսյան-Շատ լավ, ես էլ եմ պատրաստ քննարկման: Ուշադրությամբ կլսեմ Ձեզ, պարոն վարչապետ: Շատ էական է այն, ինչ Դուք ասացիք՝ ինստիտուտների կայանալը մեր երկրում, հավասարակշի՛ռ ինստիտուտների, որովհետեւ եթե խոսում ենք երկարաժամկետ, կայուն զարգացման մասին, առանց դրա հնարավոր չի լինի:
Իհարկե, արժե նաեւ քննարկել ապագա ծրագրերը՝ ներդրումային ծրագրերը: Ուրախությամբ կարող եմ ասել, որ կարծես թե նոր, փոքրիկ հաղթանակներ կան իմ այցելությունների ժամանակ՝ լինի դա Պարսից ծոցի երկրներ, Դավոս կամ Իսրայել: Կկիսվեմ Ձեզ հետ:

Президент Республики Армен Саркисян сегодня в Президентской резиденции провёл рабочую встречу с Премьер-министром Николом Пашиняном. Об этом сообщается на официальном сайте президента Республики Армения.
Подчеркнув важность уже ставших традиционными, носящих регулярный характер встреч, Армен Саркисян и Никол Пашинян обсудили вопросы, касающиеся текущей повестки страны.
Президент Армен Саркисян: Господин Премьер-министр, рад принимать Вас сегодня. Это, кажется, наша традиция, регулярно встречаться, обсуждать все события, происходящие и в стране, и вне страны, в международной сфере, а также делиться информацией о визитах, встречах, достижениях и трудностях институтов каждого из нас – правительственного и президентского институтов.
Так что, вновь приветствую Вас в Резиденции Президента Республики Армения.
Премьер-министр Никол Пашинян: Благодарю, господин Президент, рад Вас видеть. Это, по сути, наша первая рабочая встреча в 2020 году, и я рад также констатировать, что 2019 год получился успешным годом для Республики Армения. Опубликованы показатели экономической активности 2019 года, и могу констатировать, что в 2019-ом мы имели максимальную цифру показателя экономической активности за всё время экономических расчётов по этому методу, который стартовал в 2011 году. В 2019-ом мы констатировали после революции период переходного правления, и стержнем наших обсуждений всегда было то, что нужно придавать всё большее и большее значение теме институциональных реформ в нашей стране, основывать и внедрять логику стратегического управления.
Думаю, что в 2020 году мы вступаем как раз в такой этап, и становление институтов в нашей стране, внедрение системы сдержек и противовесов всегда было в центре нашего внимания и сейчас находится в центре нашего внимания. Вам известно, и Вы также отреагировали на создавшуюся вокруг Конституционного суда ситуацию, если можно сказать, кризисную, и сегодня я надеюсь, что мы обсудим также связанные с нею вопросы, обменяемся мыслями.
Конечно, я однозначно разделяю ту Вашу точку зрения, что мы должны подходить к этому вопросу именно с логикой институционального становления страны, с логикой национальных и государственных интересов нашей страны, с логикой обладания точной и работающей системы сдержек и противовесов, потому что только в этом случае мы будем иметь необратимую демократию, необратимый приоритет закона с вытекающими из этого последствиями и, конечно, необратимую Конституционную действительность, которая всегда была в центре нашего внимания и стержнем наших рабочих обсуждений. Так что, я очень рад этому поводу.
Президент Армен Саркисян: Очень хорошо. Я тоже готов к обсуждению. Внимательно выслушаю Вас, господин Премьер-министр. Очень существенно то, что Вы сказали: становление институтов в нашей стране, уравновешенных институтов, потому что, если мы говорим о долгосрочном, стабильном развитии, без этого будет невозможно.
Конечно, стоит также обсудить будущие программы, инвестиционные программы. С радостью могу сказать, что, кажется, есть новые, маленькие победы во время моих визитов: будь то в страны Персидского залива, Давос или Израиль. Поделюсь с Вами.