ՌԴ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Սալիվանն այսօր Կրեմլովյան պալատի Ալեքսանդրովյան դահլիճում իր հավատարմագրերն է հանձնել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, հայտնում է դեսպանության պաշտոնական կայքը։
«Նախագահ Դոնալդ Թրամփը հանձնարարել է ինձ, որպես Ռուսաստանի Դաշնությունում ԱՄՆ դեսպան, բոլոր ջանքերը գործադրել մեր երկրների հարաբերությունները բարելավելու եւ կապի խողովակներն ընդլայնելու համար։ Ես միշտ բարձր եմ գնահատել Ռուսաստանի հարուստ պատմությունն ու մշակույթը եւ անհամբերությամբ սպասում եմ ռուսական տարբեր քաղաքներ, ներառյալ Վլադիվոստոկ եւ Եկատերինբուրգ, որտեղ գտնվում են մեր գլխավոր հյուպատոսությունները, այցելելու հնարավորությանը»,- արարողության ավարտին ասել է դեսպան Սալիվանը։
Ջոն Սալիվանը պետական բարձր պաշտոններում աշխատանքի մեծ փորձով վաստակավոր իրավաբան է։ 2017-2019թթ․ նա զբաղեցրել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնը։ Բացի այդ, նա աշխատել է առեւտրի փոխնախարար, առեւտրի նախարարության իրավաբան, ՊՆ-ի իրավաբան-խորհրդատուի տեղակալ եւ արդարադատության նախարարի օգնականի խորհրդական։
Ջոն Սալիվանը ծնունդով Բոստոնից է։ Նա բակալավրի աստիճանը ստացել է Բրաունի համալսարանում, իսկ իրավաբանի աստիճանը՝ Կոլումբիայի համալսարանում։ Դեսպան Սալիվանը եղել է ԱՄՆ գերագույն դատարանի նախագահ Դեւիդ Սթոունի եւ Վերաքննիչ դատարանի դատավոր Ջոն Մայնոր Ուիսդոմի օգնականը։

U.S. Ambassador to the Russian Federation John J. Sullivan presented his credentials today to President Putin in a ceremony held in the Kremlin’s Alexander Hall, as reported the official website of the US Embassy in Russia.
“As the U.S. Ambassador to the Russian Federation, I have been tasked by President Trump to improve our bilateral relationship and open channels of communication. I have long held an appreciation for Russia’s rich history and culture and look forward to exploring the full breadth of this country, including traveling to our consulates in Vladivostok and Yekaterinburg. The people of our two countries have much in common, and I am committed to working with the Russian government on the areas of strategic and global importance where we have shared interests,” said Ambassador Sullivan following the ceremony.
John J. Sullivan is a prominent lawyer whose distinguished record of public service includes serving as Deputy Secretary of State (2017-2019) and acting Secretary of State (April 1-26, 2018). In addition, he served as the Deputy Secretary of Commerce (2007–2009), General Counsel of the Department of Commerce (2005-2007), Deputy General Counsel of the Defense Department, and Counselor to Assistant Attorney in the Justice Department’s Office of Legal Counsel.
A native of Boston, Massachusetts, Ambassador Sullivan received his bachelor’s degree from Brown University and his law degree from the Columbia University School of Law, where he was a Harlan Fiske Stone Scholar and Book Reviews Editor of the Columbia Law Review. Ambassador Sullivan was a law clerk for Associate Justice David H. Souter of the Supreme Court of the United States, and for Judge John Minor Wisdom of the United States Court of Appeals for the Fifth Circuit.