Այսօր Սահմանադրությունը նախատեսում է, որ Սահմանադրական փոփոխությունները ԱԺ-ի կողմից չընդունվելու դեպքում խորհրդարանը կարող է 3/5-ով որոշել հարցը դնել հանրաքվե։ Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 6-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանը անդրադառնալով Սահմանադրական փոփոխությունների նախագծին, որը նախատեսում է, որ 2018-ի ապրիլից առաջ ընտրված ՍԴ անդամների լիազորությունները դադարեցվում են:
« Խորհրդարան՝ սահմանադրական դատարան դիմելու ընթացակարգը սահմանված է ԱԺ կանոնակարգ օրենքով, որը վերաբերում է 2-րդ ընթերցումից առաջ, իսկ առաջին ընթերցմամբ չընդունվելու դեպքում կանոնակարգ օրենքը որեւէ հիշատակում չի անում։ Առաջին ընթերցմամբ չընդունվելը ԱԺ կանոնակարգ օրենքով կարգավորված չէ, այդ թվում կարգավորված չէ, թե առաջին ընթերցումից առաջ արդյոք պետք է խորհրդարանը դիմի ՍԴ, բայց միանշանակ ամրագրված է, որ Սահմանադրության 202-րդ հոդվածի երրորդ կետի ուժով, եթե չի ընդունվում սահմանադրական փոփոխությունը խորհրդարանը կարող է 3/5-րդով որոշում կայացնել եւ դիմել հանրաքվեի»,-ասաց նա:
Դիտարկմանը, որ Սահմանադրության 168-րդ հոդվածը նախատեսում է, որ ՍԴ-ն մինչեւ Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի ընդունումը որոշում է դրանց համապատասխանությունը Սահմանադրությանը, Վահագն Հովակիմյանն ասաց. «168-րդ հոդվածը սահմանում է ՍԴ-ի լիազորությունները: Լիազորություն ունենալն ինքնին չի ենթադրում պարտադրություն: Մենք ունենք մի իրավիճակ, երբ ԱԺ կանոնակարգը կարգավորում է երկրորդ ընթերցման փուլը, չի կարգավորում առաջին փուլը. Եւ մենք ունենք 202-րդ հոդվածի 3-րդ կետ, որն ԱԺ-ին տալիս է լիազորություն: Այսինքն ԱԺ լիազորությունը չի կարող ստորադասվել խնդրի չկարգավորված չլինելուն: Այսինքն այն հանգամանքը, որ խնդիրն այս պահին բաց է թողնված, չի կարող հիմք հանդիսանալԱԺ լիազորությունը սահմանափակելու համար»:
Նա պարզաբանեց իրենց ընտրած մարտավարությունը. «Իմ քայլը» խմբակցությունն առաջին ընթերցմամբ չի ընդունելու Սահմանադրական այս փոփոխությունը եւ օգտվելով Սահմանադրության 202-րդ հոդվածի երրորդ կետով իրեն տրված լիազորությունից, եւ Սահմանադրության անփոփոխելի երկրորդ հոդվածի ուժով, հարցը ներկայացվելու է հանրաքվեի: Իսկ հանրաքվեից ավելի ժողովրդավարական ու իրավական մեթոդ աշխարհը դեռ չի հնարել»:

Сегодня Конституция предусматривает, что в случае непринятия парламентом конституционных поправок Национальное Собрание может 3/5 голосов вынести вопрос на референдум. Об этом заявил в беседе с журналистами в НС 6 февраля депутат от правящего блока «Мой шаг» Ваагн Овакимян, касаясь проекта конституционных поправок, по которому предусмотрено приостановление полномочий членов Конституционного суда, избранных до апреля 2018 года.
«Процедура обращения в Конституционный суд определена Регламентом Национального Собрания, который касается периода до второго чтения. А на случай непринятия в первом чтении Регламент ничего не упоминает. Непринятие в первом чтении, по Регламенту НС, не урегулировано, в том числе по части того, должен ли на самом деле парламент до первого чтения обратиться в КС, но однозначно отмечено, что, согласно пункту 3 статьи 202 Конституции, если конституционные поправки не принимаются, то парламент 3/5 голосов может принять решение и вынести вопрос на референдум», - сказал  Овакимян, ранее вынужденный отозвать собственные скандальные законопроекты.
В ответ на замечание о том, что статья 168 Конституции предусматривает, что Конституционный суд до принятия проекта конституционной поправки определяет их соответствие Конституции, Овакимян отметил: «Статья 168 определяет полномочия КС. Наличие полномочия само по себе не подразумевает принуждение. Мы имеем ситуацию, когда Регламент НС регулирует этап до второго чтения, но не первого. И мы имеем пункт 3 статьи 202, который дает НС полномочие. То есть то, что на этот момент проблема не обговорена, не может стать основанием для ограничения полномочий НС».
Он вновь отметил, что «Мой шаг» не проведет в первом чтении конституционные поправки и вопрос будет вынесен на референдум.