Եթե մի տարի առաջ դժվար էր պատկերացնել, որ ոհմակն այսչափ կլպիրշանա, ապա հիմա կոնկրետ սցենար են մշակել և հրապարակային կամ փակ հանդիպումներում լծված են դրա իրականացմանը։ Այս մասին Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է պետական վերահսկողեշության ծառայության պետ (լիազորությունները դադարեցված են վարչապետի որոշմամբ) Դավիթ Սանասարյանը։
«Իմ պատկերացրմամբ բորենիների կողմից գծագրված սցենարը հետևյալն է.
1. Քարոզչամեքենաներով, ֆեյքերով ծախսել մեծ ռեսուրս և ժողովրդի մեջ հնարավորինս առաջացնել հիասթափություն, ստեղծել պառակտման ֆոն։
2. Հին ու նոր դեմքերով հնարավորինս ագրեսիվ վարքագիծ դրսևորել, ամեն առիթով հայհոյել, վիրավորել իշխանությանը. սրանով ցույց տալ, որ իրենք մտահոգվելու տեղ չունեն, իրենք անպարտելի են ու վաղ թե ուշ վերադառնալու են իշխանության։
Թիրախ 1. նախկին կերակրատաշտի շահառուներ, նոր իշխանությունից տուժվածներ։ Բոլորին հասկացնում են, որ փրկության ճանապահը նոր հեղափոխություն անելն է։
Թիրախ 2. ժողովուրդ. (վերևում նշել եմ նպատակը)։
Թիրախ 3. պետական համակարգ, հատկապես՝ ուժայիններ։
Կոչս իշխանությանը. արագությունը մեծացնելու հրամայականը ժողովրդից է գալիս, շարժվել է պետք։ Կարևոր է միջազգային համագործակցությունը, բայց թե ով ինչպես կքննադատի, կարևորը ՀՀ պետական շահն ապահովելն է, մնացածը երկրորդական է։
Կոչս իմ սիրելի ժողովրդին. իշխանությունն առաջին անգամ ձևավորվել է ձեր ընտրությամբ. սխալներ անում են, այո, ձեզ հաշվետու պետական ծառայողներն են, ձեր ներկայացուցիչներն են, քննադատեք ու պահանջեք ինչքան ուզում եք, բայց երբեք ու երբեք թույլ չտաք, որ բորենիների քաղաքականությունը կյանքի կոչվի», գրել է Դավիթ Սանասարյանը եւ հետգրություն թողել.
«Հայտնվել են ու կհայտնվեն ոմանք, որ նախորդ իշխանությանը քննադատելով, կփորձեն ձեր վստահությունը գրավել, բայց նրանց նպատակը կլանային շահը սպասարկելն է։ Ինքներդ որոշեք, թե ասածս ում է վերաբերում, և ծափ մի տվեք դրանց՝ գառան մորթով շակալներին։

Whereas a year ago it was hard to imagine that the ‘pack of wolves’ would become this scabrous, now they have developed a specific scenario and are involved in implementing it during public or closed meetings. This is what Head of the State Supervision Service (powers terminated upon decision of the Prime Minister) Davit Sanasaryan wrote on his Facebook page.
“Based on my notion, the scenario drawn by the ‘hyenas’ is the following:
1. Spend a lot of resources, spark disappointment among the people and set the backdrop for a split of society through propaganda machines and fakes;
2. Show aggression as much as possible with old and new figures, use swear words and offend the authorities on every occasion to show that they have nothing to worry about, are invincible and will return to power sooner or later.
I call on the authorities to take action. International cooperation is important, but no matter who criticizes and how, the important thing is to protect Armenia’s state interest.
My call to my beloved people is the following: For the first time, you elected the authorities for the first time. Yes, they make mistakes, are state servants who are accountable and represent you. Criticize and demand as much as you want, but never let the policy of the ‘hyenas’ be implemented,” Davit Sanasaryan wrote.