Սպիտակ տունը 2021 ֆինանսական տարվա (սկսած հոկտեմբերի 1-ից) իր բյուջետային հայտում ԱՄՆ Կոնգրեսին կառաջարկի 21 տոկոսով կրճատել արտասահմանյան երկրներին տրամադրվող օգնության ծավալը` միաժամանակ ավելացնելով միջոցները Ռուսաստանին և Չինաստանին հակազդելու համար: Այս մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը` վկայակոչելով Վաշինգտոնի վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյային, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Ըստ նրա տվյալների` հաջորդ ֆինանսական տարում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն օրենսդիրներից կխնդրի արտասահմանյան օգնության համար հատկացնել միայն 44.1 միլիարդ դոլար` 11.6 միլիարդ դոլարով պակաս, քան նախատեսված էր ընթացիկ տարվա համար: Միևնույն ժամանակ, Ուկրաինային տրամադրվող օգնությունն առաջարկվում է թողնել նույն մակարդակում:
Բացի այդ, վարչակազմը կխնդրի 700 միլիոն դոլար տրամադրել վերջերս իր գործունեությունը սկսած ԱՄՆ Միջազգային զարգացման ֆինանսավորման կորպորացիային (U.S. International Development Finance Corporation, DFC): DFC-ն զարգացման բանկ է, որը, մասնավոր հատվածի հետ համագործակցելով, օգնություն է տրամադրում զարգացող երկրներին:
DFC- ն զարգացման բանկ է, որը, մասնավոր հատվածի հետ համագործակցելով, օգնություն է տրամադրում զարգացող երկրներին:

The White House will propose to the US Congress a 21% reduction in foreign aid, while increasing funds to counter Russia and China in its budget request for fiscal year 2021 (starting on October 1), Reuters reported referring to senior administration officials.
According to the source, the US leaders will seek to make a 21% cut in foreign aid, while the proposal seeks $44.1 billion in the upcoming fiscal year compared with $55.7 billion enacted in fiscal year 2020.
The administration will ask for $ 700 million from the recently launched US International Development Finance Corporation (DFC). DFC is a development bank that, in collaboration with the private sector, provides assistance to developing countries.
The budget application for 2021 will be published on Monday, Reuters added.
A year earlier, Trump proposed reducing the amount of foreign aid provided by the US by $ 13 billion, but then he faced resistance from Congress.
The presidential budget proposal is a request sent to Congress that describes the priorities of the administration. The members of the House and Senate develop and approve government spending, after which the head of state signs or rejects the final document.