Թուրք ուժայինները գործողություն են անցկացրել երկրի 16 նահանգներում՝ ձերբակալելով 2016 թվականի հուլիսի պետական հեղաշրջման փորձի մասնակցության մեջ կասկածվող 24 մարդու, հայտնում է IHA գործակալությունը:
Ձերբակալվածների թվում են զինծառայության մեջ գտնվող գործող 14 սպաներ: Բալըքեսիրի դատախազությունը նրանց առաջադրել է Թուրքիայում արգելված ընդդիմադիր քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի կազմակերպությունում կապի համակարգ ստեղծելու մեղադրանք:
Թուրքիայի իշխանությունները Գյուլենի կազմակերպությանը, որը նրանք անվանում են FETO (ֆեթուլլահականների ահաբեկչական կազմակերպություն), մեղադրում են 2016 թվականի հուլիսին պետական հեղաշրջման փորձին մասնակցելու մեջ: Խռովությունից հետո Թուրքիայում կալանավորվել է ավելի քան 80 հազար մարդ, ազատվել կամ աշխատանքից հեռացվել են 160 հազար պետական ծառայողներ, այդ թվում՝ զինվորականներ: Ինքը՝ Գյուլենը, որը բնակվում է ԱՄՆ-ում, դատապարտել է հեղաշրջման փորձը եւ մեղադրանքները հերքել:

Turkish security forces conducted an operation in 16 provinces of the country, detaining 24 suspects of involvement in an attempted coup in July 2016, RIA Novosti reported referring to IHA.
A total of 14 officers, who are on active duty, are among the detainees. Balikesir prosecutor’s office charged them with creating a communications system to organize an opposition preacher Fethullah Gulen, who was banned in Turkey.
Turkish authorities accuse Gulen’s organization, which they call FETO, of having been involved in a coup d'etat in July 2016. After the rebellion in Turkey, over 80 thousand people were arrested, more than 160 thousand civil servants, including military personnel, were dismissed or suspended from work. Gulen, who is in the US, condemned the coup d'etat and rejected the allegations.