Հազարավոր պաղեստինցիներ հավաքվել են Արեւմտյան ափին, որպեսզի մերժեն Մերձավոր Արեւելքի հարցով Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնությունը եւ աջակցություն հայտնեն պաղեստինյան ղեկավարությանը, որը փորձում է ստանալ ՄԱԿ-ի աջակցությունը՝ պլանին հակասող բանաձեւի ընդունման տեսքով, հայտնում է AP-ը։
Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբասը ծրագրում է ելույթով հանդես գալ ՄԱԿ-ում, սակայն բանաձեւի հարցով քվեարկություն չի լինի։ Պաղեստինյան պաշտոնյաները հերքել են, որ բանաձեւը հանվել է, սակայն դիվանագետները ասել են, որ շատ անդամներ, այդ թվում եվրոպական երկրները, մերժել են տարածված նախագծի ձեւակերպումը։
Թրամփի պլանը աջակցում է Իսրայելին վաղեմի հակամարտության համարյա բոլոր առավել վիճահարույց հարցերում։ Նա թույլ կտար Իսրայելին անեքսիայի ենթարկել գրավված Արեւմտյան ափի մեծ մասը, այդ թվում հրեական բնակավայրերը, որտեղ ապրում են հարյուր հազարավոր մարդիկ, եւ որոնք միջազգային հանրության մեծ մասը համարում է անօրինական։
Պաղեստինցիները կտրականապես մերժել են այդ պլանը։
«Բոլոր պաղեստինցիները եւ բոլոր խմբակցությունները, ազգային եւ իսլամական, աջակցում են նախագահ Մահմուդ Աբասին»,- հայտարարել է վարչապետ Մոհամմեդ Շտայեն։ «Բոլոր փողոցները լի են մարդկանցով։ Սա պաղեստինյան պատասխանն է»,- ասել է նա։

Thousands of Palestinians gathered in the West Bank to reject President Donald Trump’s initiative in the Middle East and express support for the Palestinian leadership, which is trying to enlist the support of the UN to pass a resolution contrary to the plan, AP reported.
Palestinian President Mahmoud Abbas plans to deliver a speech at the UN, but there will be no vote on the resolution. Palestinian officials denied that the resolution was withdrawn, but diplomats said many members, including European countries, rejected the wording in a common draft.
Trump's plan supports Israel in nearly all of the most controversial issues in the long-standing conflict. It would allow Israel to annex most of the occupied West Bank, including Jewish settlements inhabited by hundreds of thousands of people and which most of the international community consider illegal.
Palestinians categorically rejected this plan.
Protesters filled Al Manar Square in Ramallah. They waved Palestinian flags and held posters condemning the plan. According to the Palestinian PM Mohammad Shtayyeh, all Palestinians and all factions, national and Islamic, support President Mahmoud Abbas. All the streets are crowded, he said adding that this is a Palestinian answer.