Ամերիկյան Gallup International հասարակական կարծիքի ինստիտուտը հրապարակել է 2019 թվականին համաշխարհային առաջնորդների նկատմամբ 46 երկրներում վերաբերմունքի մասին հարցման արդյունքները:
Ինչպես գրում է ՌԲԿ-ը՝ հղում անելով Gallup-ի զեկույցին, համաշխարհային ամենահայտնի առաջնորդների հնգյակում են՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփ (հայտնիության ինդեքսը՝ 89 կետ), Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտին (84 կետ), Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկել (77), Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոս (76) եւ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոն (73):
Հարցման տվյալների համաձայն՝ Վլադիմիր Պուտինին ամենաշատը համակրում են երեք երկրներում, այդ թվում՝ Հայաստանում:
«Ռուս առաջնորդը ամենից շատ երկրպագուներ ունի Ղազախստանում (86%), Սերբիայում (85%) եւ Հայաստանում (80%), նրան նկատմամբ վերաբերմունքն ամենից վատն է Հորդանանում (90%), Ֆինլանդիայում (85%) եւ Հարավային Կորեայում (81%): ԱՄՆ-ում եւ Գերմանիայում Պուտինի նկատմամբ բացասական վերաբերմունք ունի հարցվածների 70%-ը, Մեծ Բրիտանիայում՝ 75%-ը»,- գրում է պարբերականը:
Ընդհանուր առմամբ, նրա նկատմամբ լավ վերաբերմունք ունի հարցվածների 36%, Թրամփի նկատմամբ՝ 31%-ը, Մերկելի նկատմամբ՝ 46%-ը եւ Մակրոնի նկատմամբ՝ 40%-ը:
Ամենապոպուլյար համաշխարհային առաջնորդ է դարձել Հռոմի պապ  Ֆրանցիսկոսը: Նրա նկատմամբ լավ վերաբերմունք ունի հարցվածների 53%-ը:

Американский институт изучения общественного мнения Gallup International опубликовал результаты опроса в 46 странах об отношении к ведущим мировым лидерам в 2019 году.
Как сообщает РБК  со ссылкой на данные доклада Gallup, в пятерку самых известных мировых лидеров вошли: президент США Дональд Трамп (индекс известности 89 пунктов), президент России Владимир Путин (84 пункта), канцлер Германии Ангела Меркель (77), Папа Римский Франциск (76) и президент Франции Эммануэль Макрон (73).
Согласно данным опроса, Владимир Путин пользуется наибольшей симпатией у жителей трех стран, среди которых отмечается и Армения.
«Больше всего у российского лидера поклонников в Казахстане (86%), Сербии (85%) и Армении (80%), хуже всего к нему относятся в Иордании (90%), Финляндии (85%) и Южной Корее (81%). В США и Германии отрицательно относятся к Путину по 70% опрошенных, в Великобритании — 75%», — сообщает издание.
В целом благоприятно к президенту России относятся 36% опрошенных, к Дональду Трампу – 31%, Меркель – 46%, Макрону – 40%.
Самым популярным мировым лидером стал Папа Римский Франциск. К нему благоприятно относятся 53% респондентов.