«Պրոմտեխնոլոգիա» ընկերությունը (ORSIS ապրանքանիշով հրացանների արտադրողը) դատական կարգով կվիճարկի Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության եթերից արված հայտարարությունը՝ երկրի ՊՆ-ին բարձրացված գներով ռազմականի փոխարեն որսորդական նշանոցների վաճառքի մասին հայտարարությունը, հայտնել է ընկերությունը ՏԱՍՍ-ին:
Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսության սյուժեում, որը հեռարձակվել է փետրվարի 10-ին, հաղորդվում էր, որ հանրապետության Հատուկ քննչական ծառայությունը հետաքննում է մի դեպք, ըստ որի ռազմական նշանոցների փոխարեն ՀՀ Պաշտպանության նախարարությանը որսորդական նշանոցներ են վաճառել: Չորեքշաբթի` փետրվարի 12-ին, հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբը հերքել է այս տեղեկատվությունը: Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի աշխատակազմի տեղեկատվական վերլուծական բաժնի պետ Սամվել Ասատրյանի մեկնաբանության մեջ ասվում է, որ «թվում է, որ ինչ-որ մեկը փորձում է ստվեր գցել» Ռուսաստանի և Հայաստանի հարաբերությունների վրա:
«Ընկերությունը չի առաջարկել այնպիսի ապրանքներ, որոնք շահարկվում են հայկական մի շարք լրատվամիջոցների կողմից, այդ թվում նաեւ` որոշ հեռուստաալիքների: Ընկերությունը չի կարող հրապարակել ապրանքների վերաբերյալ տեղեկատվությունը՝ գաղտնիության մասին կնքված պայմանագրերից եւ Հայաստանի պետական գաղտնիքների նկատմամբ հարգանքից ելնելով: Մի շարք հայկական ԶԼՄ-ների կողմից նման շահարկումների հետ կապված հարցերը կլուծվեն դատարանում` հնարավոր բոլոր միջոցների ներգրավմամբ` նման լրատվամիջոցների գործունեության հակակոռուպցիոն հետաքննության համար»,- նշել են ընկերությունում:
Ընկերությունը հեռուստաալիքի տվյալներն «անհիմն շահարկում» է անվանել: «Ընկերությունը բազմիցս իր առաջարկած ապրանքների հաջող փորձարկումներ է անցկացրել: Արտադրանքի նպատակը որոշվում է մասնագետների կողմից անցկացվող փորձարկումների միջոցով, այլ ոչ թե` շահարկումների անանուն փորձերով եւ փորձագետների կարծիքներին հղումներով, որոնց գիտելիքները հարցեր են առաջացնում»,- շեշտել են ORSIS-ում:
Հրացանների արտադրողը եւ նշանոցների մատակարարը կարծում է, որ նման գործողությունները փորձաքննության վրա ճնշում գործադրելու եւ հարուցված գործերով շեշտադրումների շեղման փորձեր են:
«Սա որեւէ կապ չունի Պաշտպանության նախարարության պաշտոնատար անձանց կողմից մրցույթի տապալման եւ խոշոր չափերի յուրացումների հետ կապված անօրինական գործողությունների փաստի հետ»,- նշել են ORSIS-ում: Ընկերությունում հետաքրքրվել են նաեւ հայաստանյան ԶԼՄ-ներում հայտնված տվյալների աղբյուրներով:
Հետաքննության մասին
Օգոստոսին Հայաստանում գրանցված ORSIS ARMS ընկերության փաստաբանը, որը ռուսական ORSIS ընկերության ռեզիդենտն է, ՏԱՍՍ-ին հայտնել էր, որ երկրի քննչական կոմիտեում քրեական գործ է հարուցվել՝ ՀՀ Պաշտպանության նախարարության կողմից խոշոր քանակությամբ զենք գնելու փակ մրցույթից բացառման պատճառով:
Հոկտեմբեր ամսվա վերջին լրատվամիջոցներում տեղեկություն էր հայտնվել այն մասին, որ Ռուսաստանը նամակ է ուղղել Հայաստանին` զենքի մրցույթի տապալման պատճառով: ՀՀ Պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը, իր հերթին, հերքել էր ORSIS-ի հետ կապված ռուսական կողմից որևէ փաստաթղթի ստացումը` հավելելով, որ քանիդեռ դատական գործընթացը շարունակվում է, գերատեսչությունը ձեռնպահ է մնում իրավիճակի պաշտոնական գնահատականներից:
Նոյեմբերին ընկերությունում հայտարարել էին, որ «Պրոմտեխնոլոգիան» (ORSIS դիպուկահար հրացանների արտադրողը) ոչ պաշտոնական հրավերներ է ստացել ՀՀ ՊՆ-ից` այս գերատեսչության համար զենքի խմբաքանակի մատակարարման չկայացած պայմանագրի հետ կապված խնդիրների կարգավորման համար: Նաեւ ընկերության հետ ոչ պաշտոնական կապ հաստատելու փորձեր են եղել ՀՀ Պաշտպանության նախարարությանը, իբր, մոտ անձանց կողմից:
Հովհաննիսյանը հայտարարել էր, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը չի փորձել ռուսաստանյան «Պրոմեխնոլոգիա» ընկերության հետ ոչ պաշտոնական կերպով կարգավորել զենքի մատակարարման մրցույթի տապալման հետ կապված խնդիրները:
Հունվարի 27-ին Հայաստանում ORSIS-ի փաստաբան Ալեքսանդր Սիրունյանը հայտնել էր, որ Հայաստանի քննչական մարմինները գործի քննության շրջանակներում հարցաքննության են կանչել «Պրոմտտեխնոլոգիա»-ի տնօրենների խորհրդի անդամ Սիմոն Ամիրովին:

Russian ORSIS will challenge the statement made on the Public Television of Armenia on the supply of hunting sights for the country's Ministry of Defense instead of combat sights at inflated prices, TASS reported.
The Public Television coverage, aired on February 10, reported that the Special Investigation Service was investigating a case according to which hunting sights were sold to the Armenian Defense Ministry instead of combat ones. On Wednesday, February 12, the General Staff of the Armed Forces denied this information.
“The company did not offer products that are speculated by a number of Armenian media, including some TV channels. The company cannot disclose product information due to the signed confidentiality agreements and respect for state secrets of Armenia. Issues with similar speculations on the part of a number of Armenian media will be resolved in a court of law with the involvement of all possible resources for an anti-corruption investigation of the activities of such media,” the company noted.
ORSIS called the channel’s data to be the baseless speculation.
The company has repeatedly conducted successful testing of the products that it offered, the company said adding that the purpose of the products is determined by tests conducted by professionals, and not by anonymous speculation attempts and links to the opinions of experts whose knowledge raises questions, ORSIS added.
They believe such actions are attempts to pressure the investigation and shift emphasis on established criminal cases.
“This has nothing to do with the fact of unlawful actions by defense ministry officials to disrupt the tender and large-scale appropriation by a high-ranking official of the Armenian defense ministry ORSIS noted. The company was also interested in the sources of appearance in the Armenian media of the data they cited.
About the investigation
The lawyer of ORSIS told TASS that a criminal case was opened in the country's Investigative Committee due to the exclusion from a closed tender for the purchase of large quantities of weapons from the Armenian Defense Ministry.
At the end of October, the media reported that Russia sent a letter to Armenia because of the failure of the arms tender. Press Secretary of the Armenian defense minister Artsrun Hovhannisyan denied receiving any document from the Russian side regarding ORSIS, adding that while the legal process is ongoing, the department refrains from official assessments of the situation.
In November, the company said that Promtechnologies group received unofficial invitations from the Armenian defense ministry to resolve issues regarding the failed contract for the supply of a batch of weapons for this department. There were also attempts to informally contact the company from some allegedly close to the Armenian defense ministry.
Hovhannisyan said that the defense ministry did not try to unofficially resolve the problems related to the disruption of the tender for the supply of weapons with the Russian company.