Եթե Սահմանադրական դատարանի դատավորները ՄԻԵԴ-ում բողոքարկեն սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեի արդյունքները եւ հաղթեն գործը, ապա նրանց կարող են չվերականգնել պաշտոններում, սակայն քաղաքական գինը հավասար կլինի այն իրավիճակին, որը կա հարեւան պետության (Ադրբեջանի-խմբ.) նկատմամբ: Այս մասին փետրվարի 13-ին սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեի առնչությամբ քննարկման ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի առաջին օմբուդսմեն, իրավապաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը:
Նրա խոսքով՝ անհասկանալի է շտապողականությունը: «Դա կարող է կապված լինել կամ նրա հետ, որ ՍԴ ներկայիս կազմը չի վավերացնում որոշակի միջազգային փաստաթուղթ, կամ դրան պետք է այլ բացատրություն լինի»,- նշեց նա:
Ալավերդյանը դժգոհություն հայտնեց, որ նախ հարցը ներառում է անձերի հակազդեցություն, երկրորդ հերթին, թերագնահատվում է օրենքի ֆորմալ կողմը: «Եթե դա այդպես է, ապա Հայաստանի իշխանությունները նախադեպ են ստեղծում, որպեսզի հաջորդ իշխանությունները եւս ցանկանան փոխել ՍԴ կազմը: Բացի այդ, դա մեզ չի ազատի այն ռիսկից, որ մենք չենք փոխի իշխանությանը փողոցում ամեն 10 տարին մեկ»,- պարզաբանեց իրավապաշտպանը:
Նա նկատեց, որ քննարկումները, որ քննարկումները, այդ թվում նաեւ վարչապետի կողմից խորհրդարանում եւ դրա սահմաններից դուրս, ընթանում են ցածր իրավական մակարդակով, եւ այդ ամենը չի նպաստում քաղաքացիների իրավական գիտակցության մակարդակի բարձրացմանը:
«Միեւնույն ժամանակ, պետք է բնակչության հետ զրուցել եւ բացատրել, թե արդյոք խնդիրը ՍԴ 7 անդամների կամ ընդհանուր առմամբ համակարգի մեջ է, թե ինչու պետք է քաղաքացիները որոշ ժամանակով զրկվեն ՍԴ դիմելու իրավունքից»,- եզրափակեց իրավապաշտպանը՝ հավելելով, որ դեռ չի որոշել՝ կհիմնի արդյոք «Ոչ»-ի նախաձեռնություն:

YEREVAN. – If the Constitutional Court judges appeal the results of the constitutional reform referendum to the ECHR and win the case, they may not be restored to their posts, but the political price will be the same as the situation of the neighboring state [i.e. Azerbaijan]. The first ombudsperson of Armenia, human rights defender Larisa Alaverdyan stated this during a discussion today on the forthcoming constitutional reform referendum in the country.
According to her, the rush in this process is incomprehensible. Alaverdyan also expressed dissatisfaction that first of all, the issue involves the reaction of individuals, and second, the formal side of the law is underestimated.
"If that is the case, then the Armenian authorities are setting a precedent for the next authorities to also want to change the composition of the Constitutional Court," the human rights activist explained. "In addition, it will not free us from the risk that we will not change power on the streets every 10 years."
She noted that the discussions on this matter are held at a low legal level, and this does not contribute to raising the level of legal awareness of citizens.