Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր՝ փետրվարի 14–ին, հանդիպում է ունեցել Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնի հետ։ Այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմի լրատվական ծառայությունից։
Ողջունելով Մոլդովայի նախագահին՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Հարգելի Իգոր Նիկոլայի, շատ ուրախ եմ մեր հերթական հանդիպման համար։ Մենք բավական հաճախ ենք հանդիպում ԵԱՏՄ, ԱՊՀ և մյուս միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում անցկացվող տարբեր միջոցառումների ժամանակ։ Կարծում եմ՝ մեր հանդիպումների այս ինտենսիվությունը պետք է վերածենք մեր տնտեսական հարաբերությունների ինտենսիվության, քանի որ մեր քաղաքական հարաբերությունները փայլուն են, բայց, ցավոք, չենք կարող պարծենալ տնտեսական ապրանքաշրջանառության մեծ ծավալներով։ Մեր օրակարգի գլխավոր հարցը մեր տնտեսական կապերի զարգացումն ու ակտիվացումն է, մեր բիզնես շրջանակների միջև հանդիպումների կազմակերպումը, նրանց խթանելը, մղելը, որպեսզի Հայաստանի և Մոլդովայի միջև ապրանքաշրջանառության ակտիվացման հնարավորություններ գտնեն։
Ծրագրում եմ այս տարի պաշտոնական այց կատարել Մոլդովա և վերջերս էլ Ալմաթիում հանդիպում ունեցա Մոլդովայի վարչապետի հետ։ Մենք պայմանավորվեցինք, որ մինչև այցը կաշխատենք այցի օրակարգի վրա, որպեսզի այն հնարավորինս արդյունավետ լինի։ Կարծում եմ՝ ընդհանուր շատ հետաքրքրություններ կան թե՛ տնտեսական, թե՛ քաղաքական առումով։ Մենք լավ համագործակցում ենք, բայց, այնուամենայնիվ, գլխավոր հարցը տնտեսական կապերի ակտիվացումն է»։
Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնն իր խոսքում նշել է. «Հարգելի պարոն վարչապետ, թանկագին բարեկամ, ծանոթությունից ի վեր մեկ տարվա ընթացքում մեզ հաջողվել է շատ հանդիպումներ ունենալ։ Շատ ուրախ եմ, որ մենք ակտիվ համագործակցում ենք ԱՊՀ շրջանակում, Մոլդովան դիտորդի կարգավիճակով մասնակցում է Եվրասիական հանձնաժողովի աշխատանքներին։ ԵԱՏՄ-ն մեզ համար առաջնահերթություն է, այս տարի առաջին անգամ նաև մեր վարչապետն է մասնակցել այդ նիստին, մինչ այդ միայն նախագահն էր մասնակցում։ Ցանկանում եմ նշել, որ մեր երկկողմ օրակարգը շատ ակտիվ է, բայց ամբողջովին համաձայն եմ Ձեզ հետ, որ տնտեսական արդյունքները չեն համապատասխանում մեր երկրների միջև առկա հնարավորություններին։ Այս տարի, եթե չեմ սխալվում, այդ ծավալը 3.5-4 մլն եվրո է, և դա այն ծավալը չէ, որի մասին կարելի է խոսել որպես դրական դինամիկա։ Լիահույս եմ, որ այս տարի կկարողանանք նոր ազդակ հաղորդել մեր երկկողմ հարաբերություններին։
Փետրվարի 24-25-ը Մոլդովայի խորհրդարանի նախագահը պաշտոնական այց կկատարի Հայաստան։ Կարծում եմ, որ այս միջոցառումները՝ մեր խորհրդարանի խոսնակի այցը, միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահների հանդիպումը, միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը, Ձեր պաշտոնական այցը, ընդ որում՝ կարծում եմ, որ Ձեր պաշտոնական այցի շրջանակում կարող ենք նաև գործարար համաժողով կազմակերպել, նոր ազդակ կհաղորդեն մեր երկկողմ հարաբերություններին։ Մենք պատմականորեն շատ լավ ենք հարաբերություններ ենք ունեցել, որոնք այսօր էլ այդ հունով շարունակվում են։ Մոլդովայում կա հայկական սփյուռք, ձեր ժողովրդի ներկայացուցիչներն ընդգրկված են մեր խորհրդարանական խմբակցության կազմում, Նախագահի աշխատակազմում։ Այդ իսկ պատճառով մենք անհամբեր սպասում ենք Ձեզ։ Հույս ունենք առաջիկայում համաձայնեցնել Ձեզ հարմար ժամանակահատվածում Մոլդովա պաշտոնական այց կատարելու ժամկետները և սկսել նախապատրաստական աշխատանքները»։
Հանդիպման ընթացքում վարչապետ Փաշինյանը և նախագահ Դոդոնն անդրադարձել են հայ-մոլդովական միջկառավարական հանձնաժողովի առաջիկա նիստում քննարկվելիք հարցերին և նշել, որ նիստում կնախապատրաստվեն այն փաստաթղթերը, որոնք կքննարկվեն վարչապետի՝ Մոլդովա կատարելիք պաշտոնական այցի ժամանակ։ Այցը նախատեսվում է այս տարվա առաջին կիսամյակում։

Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan today had a meeting with President of Moldova Igor Dodon on the sidelines of the Munich Security Conference, reports the news service of the Office of the Prime Minister.
Greeting the President of Moldova, Prime Minister Nikol Pashinyan stated the following: “I’m very glad to meet you again. We meet during various events that are held within the framework of the Eurasian Economic Union, the CIS and other international organizations, and I believe our economic ties need to be as intense as our meetings are. The major item on our agenda is the development and intensification of our economic relations and the organizing of meetings between our business circles.
I’m planning to pay an official visit to Moldova this year, and I recently had a meeting with the Prime Minister of Moldova in Almaty. I believe we have many common interests in terms of politics and economy. We cooperate well, but the major issue is the intensification of economic ties.”
President of Moldova Igor Dodon stated the following: “We have managed to have many meetings since we first met last year. I’m very glad that we are collaborating within the scope of the CIS. Moldova is an observer in Eurasian Economic Commission. I would like to state that our bilateral agenda is very active, but I fully agree that the economic results don’t correspond to the existing potential of our countries. I fully hope we succeed in giving a new impulse to our bilateral ties this year.
From February 24 to 25, the President of the Parliament of Moldova will pay an official visit to Armenia. I believe the visit of our parliamentary speaker, the meeting of the co-chairs of the intergovernmental commission, the session of the intergovernmental commission and your official visit will give a new impulse to our relations. Moldova and Armenia have had great relations throughout history. There is an Armenian community in Moldova, and the members of the community hold offices.”
During the meeting, Prime Minister Pashinyan and President Dodon touched upon the issues to be considered during the upcoming session of the Armenian-Moldovan Intergovernmental Commission and stated that the Commission will prepare the documents that will be considered during the Prime Minister’s official visit to Moldova scheduled in the first half of this year.