Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր՝ փետրվարի 14–ին, հանդիպում է ունեցել Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնի հետ։ Այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմի լրատվական ծառայությունից։
Ողջունելով Մոլդովայի նախագահին՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Հարգելի Իգոր Նիկոլայի, շատ ուրախ եմ մեր հերթական հանդիպման համար։ Մենք բավական հաճախ ենք հանդիպում ԵԱՏՄ, ԱՊՀ և մյուս միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում անցկացվող տարբեր միջոցառումների ժամանակ։ Կարծում եմ՝ մեր հանդիպումների այս ինտենսիվությունը պետք է վերածենք մեր տնտեսական հարաբերությունների ինտենսիվության, քանի որ մեր քաղաքական հարաբերությունները փայլուն են, բայց, ցավոք, չենք կարող պարծենալ տնտեսական ապրանքաշրջանառության մեծ ծավալներով։ Մեր օրակարգի գլխավոր հարցը մեր տնտեսական կապերի զարգացումն ու ակտիվացումն է, մեր բիզնես շրջանակների միջև հանդիպումների կազմակերպումը, նրանց խթանելը, մղելը, որպեսզի Հայաստանի և Մոլդովայի միջև ապրանքաշրջանառության ակտիվացման հնարավորություններ գտնեն։
Ծրագրում եմ այս տարի պաշտոնական այց կատարել Մոլդովա և վերջերս էլ Ալմաթիում հանդիպում ունեցա Մոլդովայի վարչապետի հետ։ Մենք պայմանավորվեցինք, որ մինչև այցը կաշխատենք այցի օրակարգի վրա, որպեսզի այն հնարավորինս արդյունավետ լինի։ Կարծում եմ՝ ընդհանուր շատ հետաքրքրություններ կան թե՛ տնտեսական, թե՛ քաղաքական առումով։ Մենք լավ համագործակցում ենք, բայց, այնուամենայնիվ, գլխավոր հարցը տնտեսական կապերի ակտիվացումն է»։
Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնն իր խոսքում նշել է. «Հարգելի պարոն վարչապետ, թանկագին բարեկամ, ծանոթությունից ի վեր մեկ տարվա ընթացքում մեզ հաջողվել է շատ հանդիպումներ ունենալ։ Շատ ուրախ եմ, որ մենք ակտիվ համագործակցում ենք ԱՊՀ շրջանակում, Մոլդովան դիտորդի կարգավիճակով մասնակցում է Եվրասիական հանձնաժողովի աշխատանքներին։ ԵԱՏՄ-ն մեզ համար առաջնահերթություն է, այս տարի առաջին անգամ նաև մեր վարչապետն է մասնակցել այդ նիստին, մինչ այդ միայն նախագահն էր մասնակցում։ Ցանկանում եմ նշել, որ մեր երկկողմ օրակարգը շատ ակտիվ է, բայց ամբողջովին համաձայն եմ Ձեզ հետ, որ տնտեսական արդյունքները չեն համապատասխանում մեր երկրների միջև առկա հնարավորություններին։ Այս տարի, եթե չեմ սխալվում, այդ ծավալը 3.5-4 մլն եվրո է, և դա այն ծավալը չէ, որի մասին կարելի է խոսել որպես դրական դինամիկա։ Լիահույս եմ, որ այս տարի կկարողանանք նոր ազդակ հաղորդել մեր երկկողմ հարաբերություններին։
Փետրվարի 24-25-ը Մոլդովայի խորհրդարանի նախագահը պաշտոնական այց կկատարի Հայաստան։ Կարծում եմ, որ այս միջոցառումները՝ մեր խորհրդարանի խոսնակի այցը, միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահների հանդիպումը, միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը, Ձեր պաշտոնական այցը, ընդ որում՝ կարծում եմ, որ Ձեր պաշտոնական այցի շրջանակում կարող ենք նաև գործարար համաժողով կազմակերպել, նոր ազդակ կհաղորդեն մեր երկկողմ հարաբերություններին։ Մենք պատմականորեն շատ լավ ենք հարաբերություններ ենք ունեցել, որոնք այսօր էլ այդ հունով շարունակվում են։ Մոլդովայում կա հայկական սփյուռք, ձեր ժողովրդի ներկայացուցիչներն ընդգրկված են մեր խորհրդարանական խմբակցության կազմում, Նախագահի աշխատակազմում։ Այդ իսկ պատճառով մենք անհամբեր սպասում ենք Ձեզ։ Հույս ունենք առաջիկայում համաձայնեցնել Ձեզ հարմար ժամանակահատվածում Մոլդովա պաշտոնական այց կատարելու ժամկետները և սկսել նախապատրաստական աշխատանքները»։
Հանդիպման ընթացքում վարչապետ Փաշինյանը և նախագահ Դոդոնն անդրադարձել են հայ-մոլդովական միջկառավարական հանձնաժողովի առաջիկա նիստում քննարկվելիք հարցերին և նշել, որ նիստում կնախապատրաստվեն այն փաստաթղթերը, որոնք կքննարկվեն վարչապետի՝ Մոլդովա կատարելիք պաշտոնական այցի ժամանակ։ Այցը նախատեսվում է այս տարվա առաջին կիսամյակում։

На полях Мюнхенской конференции по безопасности премьер-министр Никол Пашинян встретился с президентом Молдовы Игорем Додоном. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе Правительства Армении.
Приветствуя президента Молдовы, премьер-министр Армении Никол Пашинян отметил:
«Уважаемый Игорь Николаевич,
Очень рад очередной нашей встрече. Мы часто встречаемся на разных мероприятиях и в рамках ЕАЭС, и в рамках СНГ, и в рамках других международных организаций. Я думаю, что интенсивность наших встреч мы должны превратить в интенсивность наших экономических отношений, потому что наши политические отношения блестящие, но, к сожалению, мы не можем похвастаться большими объемами экономического товарооборота. Главным вопросом нашей повестки является развитие и активизация наших экономических связей, организация встреч между нашими бизнес- сообществами, чтобы подтолкнуть их найти возможности для активизации товарооборота между Арменией и Молдовой.
Я планирую в этом году приехать в Молдову с официальным визитом, и недавно в Алматы я встретился с премьер-министром Молдовы. Мы договорились, что до визита мы поработаем над повесткой, чтобы визит был максимально продуктивным. Думаю, что есть очень много общих интересов и в экономическом, и в политическом плане. Мы хорошо сотрудничаем, но, тем не менее, главным вопросом остается активизация экономических связей».
В свою очередь, президент Молдовы Игорь Додон в своей речи отметил:
«Уважаемый господин премьер-министр, дорогой друг,
За год нашего знакомства нам удалось провести много встреч. Я очень рад, что мы активно сотрудничаем в рамках СНГ, Молдова в качестве наблюдателя участвует в работе Евразийской экономической комиссии. ЕАЭС является для нас приоритетом, впервые в этом году наш премьер-министр участвовал в этих заседаниях, до сих пор только президент принимал участие. Хочу отметить, что у нас двусторонняя повестка очень активная, но полностью с Вами согласен, что с точки зрения экономики результаты не очень соответствуют тем параметрам и возможностям, которые есть между нашими странами. В этом году, если я не ошибаюсь, этот объем составляет 3,5-4 миллиона евро, и это не те объемы, о которых можно говорить, как о положительной динамике. Я очень надеюсь, что в этом году мы с Вами сможем придать новый импульс нашим двусторонним отношениям.
Кроме того, 24-25 февраля состоится официальный визит председателя парламента Республики Молдова в Армению. Я думаю, что это мероприятие, визит нашего спикера парламента, встреча сопредседателей межправительственной комиссии, заседание межправительственной комиссии, Ваш официальный визит, думаю, что мы можем организовать одновременно с Вашим официальным визитом бизнес-форум - должен дать новый толчок нашим двусторонним отношениям. У нас исторически были очень хорошие отношения, которые и сейчас продолжаются. В Молдове есть армянская диаспора, представители Вашего народа входят во фракцию нашего парламента, в администрацию президента, поэтому мы Вас ждем с нетерпением. Мы надеемся в ближайшее время уточнить сроки Вашего визита в Молдову и начать подготовку».
В ходе встречи премьер-министр Пашинян и президент Додон коснулись вопросов, которые будут обсуждены на предстоящем заседании армяно-молдавской межправительственной комиссии, и отметили, что на заседании будут подготовлены документы, которые будут обсуждены в ходе официального визита премьер-министра в Молдову. Визит запланирован на первое полугодие текущего года.