Փետրվարի 15-ին Մյունխենի անվտանգության խորհրդաժողովի շրջանակներում ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպում ունեցավ Իսպանիայի Թագավորության արտաքին գործերի, Եվրոպական Միության և համագործակցության նախարար Արանչա Գոնսալես Լայայի հետ, հայտնում են ԱԳՆ լրատվության բաժնից։
ԱԳ նախարար Մնացականյանը շնորհավորեց տիկին Լայային նախարարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ նրան մաղթելով հաջողություններ այդ կարևոր և պատասխանատու առաքելության մեջ։
Հայաստանի և Իսպանիայի ԱԳՆ ղեկավարներն ընդգծեցին երկկողմ պատրաստակամությունն առավել ամրապնդելու և հարստացնելու հայ-իսպանական բարիդրացիական հարաբերությունների օրակարգը, որի համար ամուր հիմք են հանդիսանում երկու ժողովուրդների միջև պատմության խորքից եկող փոխադարձ հարգանքը և փոխըմբռնումը: Երկկողմ քաղաքական երկխոսության ակտիվացման առումով ընդգծվեց արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև պարբերական խորհրդակցությունների, տարբեր մակարդակներով փոխայցելությունների և հանդիպումների անցկացումը:
Անդրադարձ կատարելով հայ-իսպանական համագործակցության բազմաշերտ օրակարգին՝ Զոհրաբ Մնացականյանը և Արանչա Գոնսալես Լայան ընդգծեցին առկա ներուժի լիարժեք իրացումը առևտրատնտեսական կապերի աշխուժացման, գիտության ու մշակույթի բնագավառներում համագործակցության խթանման և զարգացման միջոցով:
Կողմերն անդրադարձ կատարեցին Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերությանն առնչվող հարցերի՝ ընդգծելով Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կարևորությունը՝ որպես ԵՄ և ԵՄ անդամ պետությունների հետ երկկողմ հարաբերությունները կարգավորող իրավական հենքի: Այդ համատեքստում ԱԳ նախարար Մնացականյանը բարձր գնահատեց նաև Արևելյան գործընկերության ձևաչափը՝ որպես ԵՄ հետ ընդհանուր արժեքների և ամրագրված նպատակների հիման վրա բազմաբովանդակ շփումների և ազգային մակարդակով ձեռքբերումները համախմբող ամուր հարթակ:

Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan met with Arancha González Laya, Minister for Foreign Affairs, European Union and Cooperation of the Kingdom of Spain on the margins of the Munich Security Conference on February 15.
Foreign Minister Mnatsakanyan congratulated Mrs Laya on the occasion of assuming Minister's position, wishing her successes in that important and responsible mission.
Foreign Ministers of Armenia and Spain emphasized the reciprocal readiness to further strengthen and enrich the agenda of Armenian-Spanish friendly relations, based on mutual respect and understanding, which derives from century-old history. In terms of promotion of bilateral political dialogue, regular consultations between the Foreign Ministries, reciprocal visits and meetings on different levels were highlighted.
Touching upon the multidimensional agenda of Armenian-Spanish cooperation, Zohrab Mnatsakanyan and Arancha González Laya, highlighted full use of the existing potential through promoting trade, economic ties, as well as the development of cooperation in the spheres of science and culture.
The sides touched upon issues on Armenia-EU partnership agenda, emphasizing the importance of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement as a legal framework which regulates bilateral relations with the EU, as well as the EU member states. In this context, Foreign Minister Mnatsakanyan highly appreciated the Eastern Partnership format, as a solid platform for substantive communication based on common values and established objectives with the EU and consolidating achievements at national level.