2rd.am կայքի ֆեյսբուքյան էջում հրապարակվել է մի տեսանյութ, որտեղ մեկտեղված են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ելույթներից հատվածներ, որոնք ներկայացնում են նրա դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում։
«․․․Ղարաբաղի հարցը մեր ժողովուրդը արդեն լուծել է եւ բանակցությունները այսօր ունեն մեկ նպատակ․ օրինականացնել այն, ինչ այսօր մենք ունենք այդ հողի վրա»,- ելույթներից մեկում նշում է նախագահը։
«․․․Այո, աշխարհը ճանաչում է Ադրբեջանի տարաժքային ամբողջականությունը, մենք նույնպես ճանաչում ենք Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, բայց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հետ առնչություն չունի, որովհետեւ դուք այն երբեք չեք ունեցել՝ անկախ Ադրբեջանի Հանրապետությունը, եւ անկախություն դուք ձեռք եք բերել ղարաբաղցիների հետ միասին։ Ես մասնակցել եմ ռազմական գործողություններին եւ հպարտ եմ այն արդյունքով, ինչ մենք այօսր ունենք»,- ասում է նա ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի պատվիրակի հարցին ի պատասխան։

A video posted on the Facebook page of 2rd.am contains excerpts from speeches by Armenia’s second President Robert Kocharyan, which show his position on the Artsakh (Nagorno-Karabakh) conflict settlement.
"…Our people have already resolved the Karabakh issue, and the negotiations have one goal today: to legalize what we have today on this land,” the ex-president notes in one of his speeches.
“…Yes, the world recognizes the territorial integrity of Azerbaijan; we also recognize the territorial integrity of Azerbaijan,” he said in response to a question by an Azerbaijani delegate to the PACE. “But the Nagorno-Karabakh Republic nothing to do with Azerbaijan's territorial integrity because you have never had it, the independent Republic of Azerbaijan, and you have gained independence together with the Karabakh people. I have participated in military operations, and I am proud of the results we have today."