ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, չնայած ավելի էական սպառնալիքների առկայությանը, երկրի հետախուզական ծառայություններից պահանջել է վերացնել ահաբեկիչ Ուսամա բեն Լադեն Համզայի կրտսեր որդուն: Այս մասին հաղորդում է NBC-ն` վկայակոչելով ամերիկյան վարչակազմի նախկին աշխատակցին, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Նրա խոսքով` Թրամփի նախագահության առաջին երկու տարիներին ամերիկյան հետախուզական համայնքի բարձրաստիճան ներկայացուցիչները Սպիտակ տան ղեկավարին ներկայացրել են Միացյալ Նահանգների համար ամենավտանգավոր ահաբեկիչների ցուցակը, որոնց որոնման եւ վերացման նպատակով մեծ ուժեր են ներգրավվել: Դրանց թվում, ինչպես նշում է հեռուստաընկերությունը, եղել է նաեւ «Արաբական թերակղզում Ալ-Քաիդա» ահաբեկչական խմբավորման առաջնորդ Քասիմ ալ-Ռայմին, որը սպանվեց հունվարի վերջին Եմենում ԱՄՆ զինված ուժերի կողմից իրականացված հատուկ գործողության ընթացքում, ինչպես նաեւ` «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման առաջնորդ Աբու Բաքր ալ-Բաղդադին, որը ոչնչացվեց 2019 թվականի հոկտեմբերի վերջին Սիրիայի Իդլիբ նահանգում:
Չնայած նման լուրջ սպառնալիքների առկայությանը` Թրամփը հատուկ ծառայություններից նախեւառաջ պահանջել է վերացնել Համզա բեն Լադենին, որը, ըստ NBC-ի, շատ ավելի քիչ հեղինակություն ուներ, ավելի քիչ վտանգ էր ներկայացնում եւ, ըստ լրատվամիջոցի աղբյուրների, հարձակումներ չէր ծրագրում: «Ես երբեք չեմ լսել այդ մարդկանց մասին: Ի՞նչ կասեք Համզա բեն Լադենի մասին», - ԱՄՆ առաջնորդին մեջբերում է հեռուստաընկերության աղբյուրներից մեկը: Հաղորդվում է, որ Սպիտակ տան ղեկավարն ԱՄՆ-ի համար վտանգավոր ահաբեկիչների վերացման վերաբերյալ որոշումը կայացնելիս առաջնորդվել է բացառապես նրանով` գիտի նրանց անուններով, թե` ոչ:
2019-ի սեպտեմբերին Թրամփը հայտարարել էր, որ Համզա բեն Լադենը ոչնչացվել է Աֆղանստանի եւ Պակիստանի տարածաշրջանում իրականացված ԱՄՆ հատուկ գործողության արդյունքում: Ավելի վաղ The New York Times-ը հայտնել էր այն մասին, որ նա կարող էր վերացված լինել օպերացիայի ընթացքում, որն իրականացվել էր վերջին երկու տարում` Թրամփի վարչակազմի օրոք: Ընդ որում, կոնկրետ ամսաթիվ չի նշվում:

Президент США Дональд Трамп требовал от спецслужб устранить младшего сына террориста Усамы бен Ладена Хамзу несмотря на наличие более существенных угроз. Об этом сообщила телекомпания NBC со ссылкой на бывшего сотрудника американской администрации, передает ТАСС.
По его словам, в первые два года президентства Трампа высокопоставленные представители американского разведывательного сообщества представляли хозяину Белого дома список наиболее опасных для США террористов, на поиск и последующее устранение которых были направлены большие силы. В их числе, указывает телекомпания, были главарь террористической группировки «Аль-Каида на Аравийском полуострове» Касим ар-Райми, уничтоженный в конце января в ходе спецоперации ВС США в Йемене, а также лидер террористической группировки «Исламское государство» Абу Бакр аль-Багдади, в конце октября 2019 года ликвидированный в сирийской провинции Идлиб.
Трамп, несмотря на наличие столь серьезных угроз, в первую очередь требовал от спецслужб устранения Хамзы бен Ладена, который, как утверждает NBC, обладал гораздо меньшим авторитетом, представлял меньшую опасность и, исходя из слов ее источников, не планировал атак. «Я никогда не слышал об этих людях. Что насчет Хамзы бен Ладена?» - цитирует американского лидера один из источников телекомпании. По его мнению, хозяин Белого дома в принятии решений об устранении опасных для США террористов руководствовался исключительно тем, знает ли он их по имени.
В сентябре 2019 года Трамп заявил, что Хамза бен Ладен был уничтожен в результате спецоперации США в регионе Афганистана и Пакистана. Ранее электронная версия газеты The New York Times сообщала о том, что он мог быть ликвидирован в результате некой операции, которая была проведена в последние два года при администрации Трампа, при этом конкретная дата не уточнялась.