Մյունխենում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հայտարարություններն ուղղված էին ինչպես ներքին լսարանին՝ ընտրությունների արդյունքներից ուշադրությունը շեղելու համար, այնպես էլ հայկական լսարանին: Այս մասին այսօր լրագրողներին հայտնեց Ադրբեջանահայերի ասամբլեայի ղեկավար Գրիգորի Այվազյանը:
Նրա խոսքով՝ տարօրինակ է, որ միջազգային հանրությունն իր վրա է վերցրել բանավեճ կազմակերպելու գործառույթը մի մարդու հետ, որն իր երկրում խայտառակ ընտրություններ է անցկացրել: Նա հավելեց, որ հայկական լսարանին Ալիեւը փորձեց ապատեղեկատվություն հասցնել Խոջալուի իրադարձությունների մասին: «Այդ ամենը խոսում է այն մասին, որ Ադրբեջանը պատրաստ չէ կառուցողական բանակցություններ վարել, եւ «միկրոհեղափոխություններով» դժվար է Ալիեւին համոզել: Դատելով Ադրբեջանի դիրքորոշումից՝ կարելի է պատրաստվել վատագույնին, մեծ պատերազմին: «Միկրոհեղափոխության» էությունը մեզ համար պետք է լինի Երեւանի նախաձեռնողականությունը, քանի որ որեւէ փոխզիջում չի լուծի խնդիրը: Ղարաբաղի համար տարածքները ոչ միայն անվտանգություն են, այլ նաեւ կենսական կարեւորություն ունեցող տարածք»,- ասաց փորձագետը:
Գրիգորի Այվազյանը պարզաբանեց, որ միջազգային դատարանը, որի մասին խոսվեց հանդիպման ժամանակ, իրականում ձեռնտու չէ Բաքվին, քանի որ Ալիեւը խոսեց հակամարտությունը բանակցությունների միջոցով լուծելու ձգտման մասին: «Հայաստանը կարող էր օգտվել դրանից եւ իր փաստարկները ներկայացնել: Սակայն դրա համար առաջին հերթին պետք է ձեւավորել Ադրբեջանի հարցերով վերլուծական կենտրոններ: Բացի այդ, նման մակարդակով աշխատանքը կօգնի ավելի լավ պատրաստվել նման հանդիպումներին»,- եզրափակեց նա:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 15-ին Մյունխենում անվտանգության համաժողովի շրջանակում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի միջեւ բանավեճ տեղի ունեցավ:

The statements that President of Azerbaijan Ilham Aliyev made during his meeting with Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan in Munich were targeted at the people of Azerbaijan in order to distract their attention from the results of the recent elections and to the Armenian audience. This is what President of the Assembly of Armenians of Azerbaijan Grigory Aivazyan told reporters today.
According to him, what is strange is the fact that the international community has assumed responsibility for organizing a debate with a person who has held embarrassing elections in his country. Aivazyan added that Aliyev tried to deliver misinformation regarding the events of Khojalu to the Armenian audience. “This goes to show that Azerbaijan isn’t ready to launch constructive talks and that it will be hard to convince Aliyev with “micro-revolutions”. Judging from Azerbaijan’s stance, we can expect the worst and even a big war,” the analyst said.
Aivazyan explained that the International Court of Justice, which was mentioned during the meeting, is actually not in Baku’s favor since Aliyev talked about its aspiration to settle the conflict through talks. “Armenia could have taken advantage of this and presented its arguments, but for that, it first has to establish centers for analyses on Azerbaijan that will help Armenia be more prepared for such meetings,” he concluded.
On February 15, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and President of Azerbaijan Ilham Aliyev had a discussion held on the sidelines of the Munich Security Conference.