Մյունխենում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հայտարարություններն ուղղված էին ինչպես ներքին լսարանին՝ ընտրությունների արդյունքներից ուշադրությունը շեղելու համար, այնպես էլ հայկական լսարանին: Այս մասին այսօր լրագրողներին հայտնեց Ադրբեջանահայերի ասամբլեայի ղեկավար Գրիգորի Այվազյանը:
Նրա խոսքով՝ տարօրինակ է, որ միջազգային հանրությունն իր վրա է վերցրել բանավեճ կազմակերպելու գործառույթը մի մարդու հետ, որն իր երկրում խայտառակ ընտրություններ է անցկացրել: Նա հավելեց, որ հայկական լսարանին Ալիեւը փորձեց ապատեղեկատվություն հասցնել Խոջալուի իրադարձությունների մասին: «Այդ ամենը խոսում է այն մասին, որ Ադրբեջանը պատրաստ չէ կառուցողական բանակցություններ վարել, եւ «միկրոհեղափոխություններով» դժվար է Ալիեւին համոզել: Դատելով Ադրբեջանի դիրքորոշումից՝ կարելի է պատրաստվել վատագույնին, մեծ պատերազմին: «Միկրոհեղափոխության» էությունը մեզ համար պետք է լինի Երեւանի նախաձեռնողականությունը, քանի որ որեւէ փոխզիջում չի լուծի խնդիրը: Ղարաբաղի համար տարածքները ոչ միայն անվտանգություն են, այլ նաեւ կենսական կարեւորություն ունեցող տարածք»,- ասաց փորձագետը:
Գրիգորի Այվազյանը պարզաբանեց, որ միջազգային դատարանը, որի մասին խոսվեց հանդիպման ժամանակ, իրականում ձեռնտու չէ Բաքվին, քանի որ Ալիեւը խոսեց հակամարտությունը բանակցությունների միջոցով լուծելու ձգտման մասին: «Հայաստանը կարող էր օգտվել դրանից եւ իր փաստարկները ներկայացնել: Սակայն դրա համար առաջին հերթին պետք է ձեւավորել Ադրբեջանի հարցերով վերլուծական կենտրոններ: Բացի այդ, նման մակարդակով աշխատանքը կօգնի ավելի լավ պատրաստվել նման հանդիպումներին»,- եզրափակեց նա:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 15-ին Մյունխենում անվտանգության համաժողովի շրջանակում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի միջեւ բանավեճ տեղի ունեցավ:

Заявления президента Азербайджана во время встречи с премьер-министром Армении были направлены как на внутреннюю аудиторию с целью отвлечь внимание населения от итогов выборов, так и на армянскую. Об этом на встрече с журналистами 18 февраля заявил руководитель Ассамблеи азербайджанских армян Григорий Айвазян.
По его словам, странно, что международное сообщество вообще взяло на себя функцию организовать дискуссию с человеком, который провел у себя в стране позорные выборы. Он добавил, что армянской аудитории Алиев пытался донести дезинформацию о событиях в Ходжалу и призыв самоопределиться на другой территории. «Все это говорит о том, что Азербайджан не готов к конструктивным переговорам, и «микрореволюциями» убедить Алиева в чем-либо невозможно. Судя по позиции Азербайджана, нужно готовиться к худшему, к большой войне, и «микрореволюция» в таком виде не сработает. Суть «микрореволюции для нас должна заключаться в том, чтобы Ереван был более инициативным, так как никакие уступки не решат проблемы, никакое поэтапное решение вопроса не может быть нам выгодным, а территории для Карабаха – не только безопасность, но и жизненно важное пространство», - отметил глава Ассамблеи азербайджанских армян.
Григорий Айвазян пояснил, что международный суд, о котором шла речь на встрече, на самом деле невыгоден Баку, поэтому Алиев заговорил о стремлении решить конфликт с помощью переговоров. «Армения как раз вполне могла воспользоваться этим и представить свои аргументы. Однако для этого, прежде всего, нужно сформировать специализированные аналитические центры по вопросам Азербайджана, чтобы понять, какие подводные камни нас ожидают. Кроме того, работа на таком уровне поможет готовиться к таким встречами, какие были в Германии, намного лучше», - заключил он.
Напомним, что 15 февраля в рамках конференции по безопасности в Мюнхене между премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым состоялась дискуссия.