Պատգամավորների հանդիպումը ՀՀ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանի հետ արդյունավետ էր եւ բովանդակալից: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց «Բարգավաճ Հայաստանի» պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
Նրա խոսքով՝ մտահոգություն առաջացնող շատ հարցեր ստացել են իրենց պատասխանները: «Մենք որպես օրենսդիր մարմին դեռ շատ անելիքներ ունենք: Հստակ պայմանավորվածություններ ենք ձեռք բերել ԶՈւ ԳՇ-ի հետ համագործակցության մասին»,- ասաց պատգամավորը:
Իր հերթին, «Իմ քայլի» պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը նշեց, որ քննարկված հարցերն ունեն գաղտնիության բարձր մակարդակ: «Մենք պետք է հաշվի առնենք, որ Զինված ուժերում միջադեպերը մեզ ստիպում են անել ամեն ինչ բանակի համար: Այսօր բանակը չպետք է թիրախ դառնա: Բոլորս պետք է կանգնած լինենք բանակի կողքին»,- ասաց Քոչարյանը, ով ավելի վաղ բազմիցս խոսել է բանակում կոռուպցիայի մասին եւ քննադատել հրամանատարությանը:
Հիշեցնենք, որ այսօր Ազգային ժողովում կայացել է ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի եւ ԱԺ Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերով մշտական հանձնաժողովի նիստը, որին մասնակցել է ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետ Արտակ Դավթյանը: Տարեսկզբիվ ՀՀ ԶՈւ-ում եւ ԼՂՀ Պաշտպանության բանակում ոչ մարտական պայմաններում զոհվել է 13 զինծառայող: Մի քանի դեպքի փաստով քրեական գործ է հարուցվել «ինքնասպանության հասցնելու» հոդվածով:

Сегодняшняя встреча с начальником Генерального штаба Вооруженных сил Армении действительно была достаточно эффективной и содержательной. Об этом на встрече с журналистами 18 февраля заявила председатель постоянной парламентской Комиссии по правам человека и общественным вопросам, депутат от партии «Процветающая Армения» Наира Зограбян.
По ее словам, многие вопросы, которые вызывали обеспокоенность, получили непредвзятые ответы. «Мы, как законодательный орган, еще многое должны сделать. Достигнуты четкие договоренности о сотрудничестве с Генеральным штабом Вооруженных сил», - добавила Зограбян.
В свою очередь, председатель постоянной парламентской Комиссии по обороне и безопасности, депутат от правящего блока «Мой шаг» Андраник Кочарян заметил, что обсужденные  вопросы имеют высокую степень конфиденциальности. «Мы должны исходить из того, что имевшие место в Вооруженных силах события вынуждают нас делать все для армии. Сегодня армию не следует делать мишенью. Все должны стоять рядом с армией», - сказал Кочарян, ранее неоднократно говоривший о коррупции в армии и критиковавший командование.
Напомним, что в Национальном Собрании 18 февраля прошло совместное закрытое заседание постоянной парламентской Комиссии по правам человека и общественным вопросам и постоянной парламентской Комиссии по обороне и безопасности, на котором присутствовал глава Генштаба ВС Армении Артак Давтян. С начала года в Вооруженных силах Армении и в Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики в небоевых условиях погибли 13 военнослужащих. По нескольким случаям возбуждены уголовные дела по статье «доведение до самоубийства».