Վերջին շրջանում բանակում արձանագրված մահվան ելքով դեպքերի առթիվ քննվող քրեական գործերով խորհրդակցություն՝ ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում։ Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 18-ին, տեղեկանում ենք ՔԿ լրատվության ծառայությունից։
Այսօր՝ փետրվարի 18-ին, ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում Քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ, զինվորական քննչական գլխավոր վարչության պետ Արտակ Կրկյաշարյանի գլխավորությամբ անցկացվել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ վերջին շրջանում բանակում արձանագրված մահվան ելքով դեպքերի կապակցությամբ քննվող քրեական գործերով:
Մասնավորապես, խորհրդակցության ընթացքում հանձնարարվել է անհրաժեշտ բոլոր միջոցները ձեռնարկել՝ մահվան ելքով դեպքերի վերաբերյալ քննվող քրեական գործերի նախաքննության օբյեկտիվությունը, լրիվությունը եւ բազմակողմանիությունն ապահովելու ուղղությամբ, քննության ընթացքում ապահովել դատավարության բոլոր մասնակիցների իրավունքների ու շահերի լրիվ ծավալով իրականացումը, վերջիններիս, ինչպես նաեւ ողջ հանրությանը տրամադրել անհրաժեշտ տեղեկատվություն՝ դեպքերի հանգամանքների եւ քննության ընթացքի վերաբերյալ՝ հնարավորինս հրապարակային դարձնելով գործընթացը` միաժամանակ չխախտելով նախաքննական գաղտնիք հանդիսացող տեղեկությունները չհրապարակելու վերաբերյալ օրենսդրական պահանջը:
Միեւնույն ժամանակ, խորհրդակցության ընթացքում հանձնարարվել է մշակել հայեցակարգ՝ միտված նախաքննական մարմնի նկատմամբ հասարակության վստահության մակարդակը բարձրացնելուն:

В Главном военном следственном управлении Следственного комитета Армении состоялось совещание по уголовным делам, расследуемым в связи с инцидентами со смертельным исходом в армии в последнее время. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
Совещание прошло под председательством заместителя главы Следственного комитета, начальника Главного военного следственного управления Артака Кркяшаряна.
В ходе совещания было поручено предпринять все необходимые меры для обеспечения объективности, полноты и многосторонности предварительного следствия по уголовным делам, расследуемым по событиям со смертельным исходом, в ходе следствия обеспечить полное осуществление прав и интересов всех участников процесса, а также предоставить общественности необходимую информацию об обстоятельствах событий и ходе расследования, сделав процесс максимально публичным, одновременно не нарушая законодательного требования о неразглашении сведений, составляющих тайну предварительного следствия.
В то же время, в ходе совещания было поручено разработать концепцию, направленную на повышение уровня доверия общества к органу предварительного следствия.