Հայաստանի իշխանությունների համար խնդրահարույց է լինելու սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեում անհրաժեշտ 650 հազար ձայներ ստանալը: Այս մասին փետրվարի 20-ին լրագրողների հետ հանդիպմնան ժամանակ ասաց քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանը:
Նրա խոսքով՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երեկ քողարկված քարոզչություն սկսեց բնակչությանը գրքեր նվիրելով: Համբարյանը վստահ է, որ Փաշինյանը հենց այդպես է փորձելու հանրաքվեում անհրաժեշտ ձայներ ստանալ:
Փորձագետը հավելեց, որ չի պատրաստվում միանալ «ԱՅՈ»-ի շտաբին, ինչպես նաեւ «ՈՉ»-ի շտաբին, քանի որ թե՛ մի, թե՛ մյուս դեպքում դա նշանակելու է լեգիտիմացնել իշխանությունների ապօրինի ձգտումը մենիշխանությանը: «Իշխանությունները փորձում են ազատվել Սահմանադրական դատարանի դատավորներից եւ նախագահից միայն այն պատճառով, որ նրանք չեն ենթարկվում խաղի նոր կանոններին: Այլապես ինչպես բացատրել այն, որ ԿԸՀ նույն նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը կամ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը, որոնք աշխատել են նախորդ իշխանությունների օրոք, հեղափոխությանը չեն խանգարում, իսկ Հրայր Թովմասյանը խանգարում է:  Հայաստանում, փաստորեն, օրենքը գործում է «յուրայինների» եւ «ոչ յուրայինների» համար: Այլապես ինչպես բացատրել այն, որ Վահե Գրիգորյանը չի կատարում իր պարտականությունները եւ դրա հետ մեկտեղ իշխանությունների կողմից բարձր գնահատականի է արժանանում»,- ընդգծեց Գագիկ Համբարյանը:
Նա տարակուսանք հայտնեց տարվա ընթացքում 2 անգամ սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվե անցկացնելու իշխանությունների ձգտմամբ, որոնցից յուրաքանչյուրն արժենալու է 7 մլն դոլար՝ այն դեպքում, երբ երկրում բազմաթիվ չլուծված խնդիրներ կան:
Հիշեցնենք, որ ապիրիլի 5-ին տեղի է ունենալու սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվե: Պատասխանը հաստատված կհամարվի ոչ միայն այն պարագայում, եթե «ԱՅՈ» ասի ոչ միայն քվեարկածների կեսից ավելին, այլեւ ընտրողների ցուցակային կազմի քառորդի մասից ոչ պակասը, այսինքն մոտ 650 հազար ձայն:

Для властей проблематично будет набрать необходимые 650 тыс. голосов на референдуме по конституционным поправкам. Об этом на встрече с журналистами 20 февраля заявил политолог Гагик Гамбарян.
По его словам, вчера премьер-министр Армении Никол Пашинян начал проводить скрытую агитацию, даря книги населению. Гамбарян выразил уверенность в том, что именно так Пашинян будет пытаться набрать необходимые голоса на референдуме.
Эксперт добавил, что не собирается присоединяться к штабу «ДА», также как и к штабу «НЕТ», поскольку и в том, и в другом случае это будет означать легитимировать незаконные устремления властей к единовластию. «Власти пытаются избавиться от судей и председателя Конституционного суда лишь потому, что они не подчиняются новым правилам игры. Иначе как объяснить то, что те же председатель ЦИК Тигран Мукучян или генпрокурор Артур Давтян, которые работали при прежних властях, не мешают революции, а Грайр Товмасян мешает. Закон в Армении действует фактически для «своих» и «не своих». Иначе как объяснить то, что Ваге Грирян не выполняет свои обязанности и при этом удостаивается высоких оценок со стороны властей», - подчеркнул Гагик Гамбарян.
Он выразил недоумение стремлением властей 2 раза за год организовать референдум по конституционным поправкам, каждый из которых будет стоить 7 млн. долларов при том, что в стране множество нерешенных проблем.
Напомним, что 5 апреля в Армении состоится референдум по конституционным поправкам. Ответ будет считаться утвердительным не только при условии, если «ДА» скажет больше половины проголосовавших, но и не менее четверти списочного состава избирателей, то есть около 650 тыс.